Shkurt.ch

Zviceranët dhe destinacionet e tyre atraktive për pushime

Nëse zviceranët fluturuan në Portugali vitin e kaluar, ata kanë kapërcyer tashmë Porton dhe Lisbonën si destinacione. Stambolli, qyteti në Bosfor, ishte destinacioni më i popullarizuar i udhëtimit gjatë vitit të kaluar, sipas një studimi të motorit të kërkimit të udhëtimit në momondo.ch. Në 2017-ën Stambolli nuk ishte as në top 10 në këtë renditje, si destinacion atraktiv për zviceranët për pushime.

Turqia paraqitet pas viteve të krizës si destinacioni më atraktiv për zviceranët. Nga 32 për qind, këto u rritën në krahasim me vitin paraprak. Në vitet e fundit, krizat politike dhe sulmet terroriste kishin shmangur turistët zviceranë, shkruan albinfo.ch

Udhëtarët në Stamboll kishin paguar gjithashtu më pak se ata që shkuan në Portugali. Mesatarja e udhëtimit kushtonte 229 franga. Pas Lisbonës, çmimi mesatar ishte 233 franga, pastaj Porto me 250 franga.

Edhe gjatë Krishtlindjeve, Stambolli ishte më popullor për zviceranët që duan të kalojnë pushimet jashtë vendit. Më popullore se Turqia ishte gjatë festave të Krishtlindjeve vetëm Bangkoku, Nju-Jorku dhe Porto.