Futboll

Zvicerania Lia Walti prezantohet tek Arsenali

Pas Granit Xhakës e Stephan Lichtsteiner klubi londinez Arsenali  ka angazhuar edhe në futbollist nga Zvicëra.

Bëhet fjalë për mesfushorin 25-vjeçare Lia Walt e cila iu bashkua klubit nga klubi Potsdam që lujati aty që nga viti 2013.

Walt më parë ka luajtur në Zvicër për YB Frauen, ku ajo fitoi Ligën Kombëtare A ku edhe ka luajtur në Ligën e Kampionëve. Lia ka bërë 54 paraqitje për ekipin kombëtar zviceran.

Trajneri i Arsenalit për femra Joe Montemuro e ka quajtur fantastike atë.

“Ajo do të na japë një mundësi tjetër me përvojë në atë pozitë. Shkalla e saj e punës është mbresëlënëse, dhe profesionalizmi i saj do të shkëlqejë”, ka thënë ai.

Ndërsa Walti ka thënë se ka qenë vendim i lehtë për të për tu bashkuar me klubin  e ri. “Unë jam i lumtur që jam këtu, të filloj një kapitull të ri në karrierën time.

Mendoj se është koha e duhur për të ardhur këtu dhe për të kaluar dy vitet e ardhshme këtu në një klub si Arsenali”, ka thënë ajo.  (foto arsenal.com)