Lajme

Zvicra dërgoi ekipe specialistësh për ta ndihmuar popullatën në Bejrut

Zvicra ka dërguar një ekip të dytë prej 10 specialistësh për të ndihmuar përpjekjen e shpëtimit libanez pas shpërthimit të madh në Bejrut. Ambasadorja zvicerane, Monika Schmutz Kirgöz, ka folur për shpërthimin masiv, transmeton albinfo.ch.

Zvicra ka dërguar dy grupe specialistë për të ndihmuar përpjekjen e shpëtimit libanez pas një shpërthimi të madh në Bejrut të martën. Shpërthimi mori më shumë se 150 njerëz, plagosi rreth 5,000 njerëz dhe la rreth 300,000 të pastrehë.

Punëtorët e Korpusit të Ndihmës Humanitare të Korpusit shoqërohen nga tre ekspertë të zonave të dëmtimit nga forcat e armatosura, tha Ministria e Jashtme, shkruan swissinfo.ch.

Një ekip fillestar prej dhjetë ekspertësh zviceranë, të përbërë nga inxhinierë, specialistë të infrastrukturës, një këshilltar sigurie, logjistist, një menaxher telekomunikacioni dhe një psikolog, kanë qenë në Liban që nga e enjtja për të vlerësuar situatën.

Zvicra është zotuar të kontribuojë në degën libaneze të Kryqit të Kuq për të ndihmuar në masat e reagimit emergjent.

Ndërkohë, ambasadori zviceran në Liban ka folur për kapjen në shpërthimin masiv në Beirut në fillim të kësaj jave, e cila e la me lëndime në këmbë. Monika Schmutz Kirgöz i tha transmetuesit publik zviceran SRF se ambasada tani po përqendrohet në ndihmën e vendit për t’u rikuperuar nga tragjedia.

Schmutz Kirgöz ishte në zyrën e saj të ambasadës së Bejrutit, i vendosur në katet e 14 dhe 15 të ndërtesës, kur depoja e dockside shpërtheu të martën. “Në shpërthim, gjithçka që mund të fluturonte fluturonte jashtë. Nuk kishte më dritare dhe dyer. Më hodhën disa metra përmes ajrit, “tha ajo.

“Unë mund të kujtoj vetëm forcën e pabesueshme të shpërthimit. Unë kam qenë shumë me fat, dhe jam mirënjohës që u largova me lëndime në këmbë. Në të njëjtën kohë, unë jam akoma në shok. Të gjithë ata që e kanë provuar këtë, do të duhet të merren me traumën për një kohë të gjatë”.

Shpërthimi është fajësuar në një dyqan të nitrat amoniumi në depo. Shumë ndërtesa u shkatërruan ose u dëmtuan në një rreze të madhe, dhe dhjetëra njerëz janë ende të zhdukur. /Albinfo.ch