Muzikë

Zvicra dhe tri vende të tjera sapo shqyrtuan tërheqjen nga “Eurovision 2024”

Të premten në mbrëmje, sipas gazetës norvegjeze “VG”, delegacionet nga Irlanda, Britania e Madhe, Zvicra dhe Portugalia u ulën në një takim krize me organizatorin e Eurovizionit.

Këto katër vende thuhet se kanë menduar të tërhiqen nga gara për shkak të trazirave në ESC të këtij viti. Takimet e krizës kanë zgjatur deri në orët e vona të natës. Të njëjtat katër shtete kanë munguar në paradën e flamurit të provës së veshjes. Prandaj, ka shumë të ngjarë që të dyja ngjarjet të kenë lidhje, transmeton albinfo.ch.

Nemo mungonte në prova

Gjërat po shkojnë rrëmujë në ESC të këtij viti. Pasditen e së shtunës u njoftua se Holanda dhe kandidati i saj, Joost Klein, do të përjashtoheshin nga gara.

Tani kaosi tjetër: Disa vende, përfshirë Zvicrën, nuk morën pjesë në paradën e flamurit në provën e fundit të veshjes. Me sa duket, ka pasur një takim krize me EBU dhe katër vende, përfshirë Zvicrën, të premten në mbrëmje që zgjati deri në orët e vona të natës.

Ndaj ka mundësi që Nemo të ketë humbur parakalimin e flamurit në provën e veshjes. Një kërkesë përkatëse Blick mbeti pa përgjigje. Eksperti i ESC, Michel Imhof, mësoi nga rrethi i Nemos se gjithçka ishte mirë në prapaskenë.

Nemo më pas u shfaq për performancën aktuale në provën e veshjes, shkruan Blick.