Lajme

Zvicra do të organizojë Qendrën evropiane të teknologjisë hapësinore

Zvicra ka nënshkruar një marrëveshje me Agjencinë Evropiane të Hapësirës (ESA) për të pritur një qendër ekselence për zhvillimin e teknologjisë hapësinore, transmeton albinfo.ch.

Qendra Evropiane e Inovacionit të Teknologjisë së Thellë në Hapësirë ​​(ESDI) do të ngrihet në Institutin Paul Scherrer (PSI), i cili është pjesë e institucioneve kryesore të teknologjisë zvicerane të njohura kolektivisht si ETH Domain.

Të martën, një memorandum bashkëpunimi u nënshkrua midis ESA dhe PSI për të avancuar përparimin në fusha të tilla, si kërkimi i materialit, menaxhimi dhe përpunimi i të dhënave, teknologjitë kuantike dhe ekosistemet e qëndrueshme hapësinore.

Plani i detajuar i hulumtimit do t’i paraqitet Këshillit të ESA-s në nëntor, me qëllim që të fillojë puna për projektet vitin e ardhshëm.

ESDI do të ndihmojë Zvicrën “të angazhohet edhe më fuqishëm në hapësirë ​​dhe të kontribuojë në pjesën e saj në përpjekjet për t’u ngritur dhe për të kapërcyer sfidat e shumta me të cilat përballet Evropa”, thuhet në një njoftim për shtyp të qeverisë Lidhje e jashtme.

Zvicra është një anëtare themeluese e ESA dhe kontribuon çdo vit në programet dhe aktivitetet e saj 190 milionë CHF (189 milionë dollarë).

Kontributet zvicerane në eksplorimin dhe teknologjinë e hapësirës kanë shënuar disa projekte mbresëlënëse gjatë dekadave.

Në vitin 2019, për shembull, sateliti i parë evropian “Made in Switzerland”, i quajtur CHEOPSE, u lëshua për të eksploruar ekzoplanetet.

Sonda Evropiano-Amerikane Solar Orbiter u ngrit nga Florida vitin e kaluar me një teleskop zviceran me rreze X në bord për të studiuar Diellin nga afër, transmeton tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI