EURO 2024

Zvicra, gati për ndeshjen e parë të Evropianit

Për më pak se 24 orë nis aventura e Kampionatit Evropian 2024 për kombëtaren zvicerane të futbollit. Trajneri Murat Yakin dhe kapiteni Granit Xhaka në një konferencë për media folën për përgatitjet dhe kundërshtarin e parë, Hungarinë.

“Ne respektojmë çdo kundërshtar dhe nuk nënvlerësojmë kurrë asnjë kundërshtar. Të gjithë ata që marrin pjesë në turneun final meritojnë të luajnë këtu”, tha Yakin.

“Ne kemi synime të qarta që duam t’i arrijmë. Duam të bëjmë më të mirën dhe shpresojmë të marrim tre pikët”, tha Xhaka.

Xhaka foli po ashtu për marrëdhënien e tij me Yakin. “Nuk ka pasur kurrë probleme. Unë kam një marrëdhënie të shkëlqyer me trajnerin, nuk ka qenë kurrë kaq e mirë. Kam pasur shumë vizitorë në Düsseldorf. Jemi të dy shumë ambiciozë”.

“Ne kemi synime të qarta që duam t’i arrijmë. Duam të bëjmë më të mirën dhe shpresojmë të marrim tre pikët. Ne duam të japim shembull nesër. Bëj një lojë të mirë”, shtoi kapiteni i Zvicrës.