Shkurt.ch

Zvicra heton korrupsionin, përfshirë edhe rastin me Venezuelën

Prokurori i përgjithshëm i Zvicrës ka hapur një hetim mbi një rast korrupsioni që përfshin Venezuelën, sipas një raporti të fundjavës të botuar nga Schweiz am Wochenende. Kombi i Amerikës Latine është në mesin e një krize të madhe politike, ekonomike dhe sociale.

Sipas deklaratës së prokurorit në javore, në fund të vitit 2017 u inicuan procedime kundër personave të panjohur “në kontekstin e ngjarjeve në Venezuelë”. Vepra penale është pastrimi i parave.

UBS, kontaktuar nga agjencia zvicerane e lajmeve AWP, ka treguar se nuk është në dijeni të rastit. Kërkesat për koment nga Credit Suisse dhe Julius Bär kanë shkuar pa përgjigje.

Autoriteti i Mbikëqyrjes së Tregut Financiar Zviceran (FINMA) gjithashtu raportohet se po merr masa, përcjell albinfo.ch.

Tetorin e kaluar një ish-punonjës i bankës private shumëkombëshe zvicerane Julius Baer u dënua me dhjetë vjet prapa hekurave në Shtetet e Bashkuara për pastrimin e parave.

Ai pranoi se kishte ndihmuar të vjedhë rreth 600 milionë dollarë (600 milionë franga) nga kompania kombëtare e naftës Venezuelë Petroleos de Venezuela SA (PDVSA).

Muajin e kaluar Uashingtoni shqiptoi sanksione për PDVSA.

Zvicra ende nuk e ka njohur Guaidon si president, ndryshe nga vendet e tjera evropiane, si Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania dhe Spanja.