Lajme

Zvicra ka një situatë shumë të përmirësuar epidemiologjike

Mutacione të tjera të virusit mund të shfaqen në Zvicër

Ndërsa Zvicra ka hequr shumë nga kufizimet e saj për Covid për shkak të një situate shumë të përmirësuar epidemiologjike, vendi nuk është plotësisht jashtë rrezikut, thonë zyrtarët e shëndetësisë, transmeton albinfo.ch.

Rreziku kryesor qëndron në shfaqjen e varianteve të reja, më ngjitëse dhe të rrezikshme që do të ishin rezistente ndaj vaksinave, sipas Patrick Mathys, shefi i sektorit të menaxhimit të krizave dhe bashkëpunimit ndërkombëtar të Zyrës Federale të Shëndetit Publik.

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset, pranoi se ky skenar mbetet një mundësi për shpërthimet, nëse ndodhin, “nuk duhet të arrijnë nivelet e pranverës së kaluar ose të vjeshtës-dimrit”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI