Lajme

Zvicra kundër anëtarësimit në NATO, por në favor të një bashkëpunimi më të ngushtë

Shumica e zviceranëve duan të shohin bashkëpunim më të ngushtë me aleancën ndërqeveritare të mbrojtjes NATO-n, sipas një sondazhi.

Megjithatë, ata nuk duan të bëhen anëtar.

Në sfondin e pushtimit rus të Ukrainës, 35% e të anketuarve ishin në favor të një bashkëpunimi më të ngushtë me NATO-n, ndërsa 21% ishin “disi” në favor, zbuloi SonntagsBlick, përcjell albinfo.ch.

Por, vetëm 19% ishin pa dyshim në favor të anëtarësimit në aleancë dhe 14% të tjerë ndoshta ishin në favor për ta bërë këtë. Pothuajse gjysma (47%) e të anketuarve mendonin se parimi i neutralitetit zviceran nuk ishte shkelur nga miratimi i sanksioneve të BE-së kundër Rusisë. Një tjetër 11% priren të pajtohen me këtë opinion, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI