Futboll

Zvicra, një komb i futbollit

Zvicra, dikur më shumë e njohur për hokej në akull dhe ski, është bërë një komb i futbollit. Një ekip kombëtar i suksesshëm mbështetet nga një rrjet vendas prej më shumë se 1,400 klubesh dhe 268,000 lojtarë të licencuar - 8% prej tyre femra. Dhe sigurisht, vendi është gjithashtu shtëpia e federatave më të rëndësishme të futbollit ndërkombëtar, FIFA dhe UEFA

Ky udhëtim audio zhvillohet në një pasdite të shtunë në maj: është një orë para nisjes në një periferi të Bernës, ku tifozët e parë po mbërrijnë në kompleksin sportiv Liebefeld-Hessgut. Një ndeshje e ligës së tretë zvicerane mes FC Köniz dhe FC Münsingen; një atmosferë të njohur, njerëz që zënë hapin, bisedojnë rreth futbollit apo hokejit në akull në restorantin e stadiumit, raporton Swissinfo.ch.

Profesionistë dhe amatorë krah për krah

Zvicra ka dy liga profesionale: Super League dhe Challenge Ligë. Këtu në Liebefeld, në Ligën e Promovimit të divizionit të tretë, ekipet janë të përziera; amatorë luajnë së bashku me profesionistë. Megjithatë, pagat janë pothuajse të krahasueshme: një profesionist mesatar në ligën e lartë fiton rreth 26,000 franga (26,350 dollarë) në muaj, por në Ligën e Promovimit rreth 500 franga në muaj, thotë Daniel Rodriguez, sekretar ligjor i federatës zvicerane të futbollit, përcjell albinfo.ch.

Niveli i lartë, angazhimi i lartë

Në kushtet sportive, nuk ka shumë për të luajtur në këtë derbi të Bernës: të dy, FC Köniz dhe FC Münsingen qëndrojnë të qetë në mes të tabelës, kërcënimi i largimit është shmangur, promovimi nuk është në synim. Por nuk ka dhurata. Lojtarët garojnë, trajtojnë dhe bërtasin sikur kualifikimi ishte në rrezik. Dominojnë FC Münsingen dhe për një kohë të gjatë duket i vendosur për fitore; derisa, në minutën e 89-të, skuadra vendase barazoi falë një goditje të lirë nga rreze të gjatë dhe një goditje të fortë.

Integrimi

Në të gjithë fushën, lojtarët mund të dëgjohen duke folur dhe duke thirrur në dialektin francez, italian, spanjisht, portugalisht, serbisht, shqip dhe bernisht. Javë pas jave, fushat e futbollit janë një model i integrimit të suksesshëm. Tifozët e njohin njëri-tjetrin, ashtu si lojtarët kundërshtarë, të cilët përqafojnë dhe përgëzojnë njëri-tjetrin në fund të lojës.

VIDEO