Lajme

Zvicra, prodhuesja kryesore e ventilatorëve në botë, në luftën kundër COVID19

A e dini se një nga prodhuesit kryesorë të ventilatorëve në botë është me bazë në Zvicër.

Sipas informacioneve të fundit, Hamilton Bonaduz AG ka ngritur normën e prodhimit në mënyrë që së shpejti mund të sigurojë 900 ventilatorë për Zvicrën.

Po ashtu, kjo kompani ka bërë të ditur se është duke prodhuar venilatrorë të panumërta për vendet e gjithë botës në luftën kundër COVID19, transmeton albinfo.ch.

Duke qenë se një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen punonjësit e shëndetit në të gjithë botën të pandemisë koronavirus po përpiqen të shpëtojë jetë kur numri i pacientëve që kanë nevojë për kujdes kritik kapërcen infrastrukturën e mundshme mjekësore.

Ventilator Shortages Possible As COVID-19 Spreads In U.S. : Shots ...

Vendet me një numër të madh të rasteve po përpiqen të plotësojnë kërkesën për furnizime dhe pajisje të nevojshme për të armatosur ato në linjat e përparme kundër COVID-19, sëmundja e frymëmarrjes shumë infektive e shkaktuar nga virusi.

Ventilatorët – pajisjet mekanike të frymëmarrjes – janë vendimtare në luftën për të shpëtuar pacientët, mushkëritë e të cilëve sulmohen nga virusi dhe për këtë Zvicra duket se nuk do të ketë problem shkruajnë mediat zvicerane.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, një në gjashtë pacientë COVID-19 sëmurët rëndë dhe mund të zhvillojë vështirësi në frymëmarrje, dhe nevoja e ventilatorëve është jetike. /Albinfo.ch