Lajme

Zvicra shton listën e vendeve me rrezik

Zvicra ka shtuar disa vende në listën e saj të territoreve me një variant shqetësimi Covid dhe ka shtrënguar kërkesat e hyrjes.

Këto përfshijnë ardhjet nga Mbretëria e Bashkuar, Holanda dhe Republika Çeke. Gjithashtu së fundi u shtua edhe Danimarka, Angola, Zambia dhe Australia, përcjell albinfo.ch.

Në listë janë edhe Hong Kongu, Afrika e Jugut, Belgjika dhe Izraeli.

Udhëtimet nga Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibia, Zimbabwe dhe Afrika e Jugut janë pezulluar.

Udhëtarët që vijnë nga ato vende do të duhet të tregojnë se janë plotësisht të vaksinuar, të kenë një test negativ në 48 orët e mëparshme dhe më pas do të duhet gjithashtu të karantinohen për 10 ditë.

Zyra Federale e Shëndetësisë ka sqaruar këshillat e saj të mëparshme se nuk është e nevojshme të keni një pasaportë zvicerane ose rezidencë Shengen për të hyrë.

Autoritetet pranojnë se situata po ecën me shpejtësi dhe mund të ndryshojë në një njoftim të shkurtër.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI