Lajme

Zvicra zbulon planet për t’i bërë shpatet e skive më të sigurta këtë dimër

Fqinjët e Zvicrës kanë frikë nga shpërthimet nëse lejojnë që banorët e tyre të skijojnë në shpatet këtë dimër. Për të inkurajuar turistët, janë propozuar një numër masash sigurie

Zvicra është zotuar të mbajë të hapura pistat e saj të skive gjatë gjithë dimrit, për hidhërimin e fqinjëve të saj më të mëdhenj, Gjermania, Franca dhe Italia.

Ministri zviceran i Shëndetësisë, Alain Berset, paraqiti një plan për të ulur rreziqet e infeksionit në shpatet këtë dimër, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Një numër vendesh kanë treguar që ata do të ndalojnë qytetarët e tyre të udhëtojnë në Zvicër për të skijuar ose për të vendosur kufizime serioze të karantinës në mënyrë që të parandalojnë shpërthimet në shtëpi kur skiatorët të kthehen.

Duke miratuar moton “duke shmangur një Ischgl të dytë”, Berset parashtroi një varg mënyrash, në të cilat skijimi mund të bëhet më i sigurt, raporton NZZ.

Autoritetet zvicerane shpresojnë që planet të shkrijnë rezistencën kontinentale ndaj vendimit të tyre për të mbajtur shpatet e hapura – dhe shpresojmë të rezultojë në një përmbytje turistësh.

Cilat masa do të miratohen?

Në draft raportin e paraqitur në kantone për diskutim, u përfshinë një numër masash që synonin uljen e numrit të përgjithshëm të skiatorëve.

Janë dhënë dy mundësi.

E para është një kufizim i numrit të vizitorëve në dy të tretat e atyre që ishin të pranishëm në të njëjtin vendpushim skish në ditën më të vizituar të vitit të kaluar.

Përndryshe, numri i mysafirëve mund të mbulohet me 80 përqind të pjesëmarrjes mesatare gjatë Krishtlindjeve gjatë pesë viteve të fundit.

A ka ndonjë masë tjetër?

Përveç kësaj, teleferikët mund të përdoren vetëm në dy të tretat e kapacitetit.

Rregullat e distancës duhet të zbatohen kur të vini në radhë për ashensorët e skive, raporton Watson, ndërsa maskat gjithashtu duhet të mbahen në çdo kohë, përveç kur bëni ski.

Të gjitha zonat e skive duhet të aplikojnë për një leje nga autoritetet kantonale që referojnë hapat që ndërmerren për të shmangur transmetimin e virusit.

Kantonet gjithashtu do të duhet të japin prova se ka mjaft shtretër në spitalet dhe qendrat e tyre mjekësore lokale për t’u marrë me një rritje të infeksioneve.

Ushqimi gjithashtu do të jetë i kufizuar, me skiatorë të lejuar të hyjnë në restorante vetëm nëse është në dispozicion një tryezë – ndërsa të gjithë restorantet dhe kasollet e skive duhet të mbyllen në orën 15:00.

Ndërsa Berset shpreson që masat do të inkurajojnë fqinjët e Zvicrës për të lëshuar banorët e tyre në shpatet, mediat zvicerane raportuan se masat ka të ngjarë të jenë shumë të relaksuara për të sjellë mbështetje të gjerë.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI