Futboll

Zyrtare: Ky do të jetë gjyqtari i finales së Europa League

Dy klubet angleze, Chelsea dhe Arsenal, do të kërkojnë ta fitojnë trofeun e Ligës së Evropës.

UEFA sot ka përzgjedhur gjyqtarët që do ta drejtojnë ndeshjen mes Chelseat dhe Arsenalit, që luhet më 29 maj në Baku të Azerbajxhanit.

Gianluca Rocchi nga Italia do të jetë gjyqtari kryesor i këtij takimi, ndërsa edhe asistentët e tij do të jenë italianë.

Në VAR do të jenë Daniele Orsato dhe Marco Guida.

Për Rocchin kjo është finalja e parë që drejton në Ligën e Evropës, ndërsa ai ka qenë gjyqtar kryesor në finalen e Super Kupës së Evropës më 2017 mes Real Madridit dhe Manchester United, transmeton Insporti, përcjell albinfo.ch.