Lajme

Çereku i ish-deputetëve kosovarë,  pa asnjë cent në bankë

Në mesin e ish- deputetëve të cilët kanë deklaruar se nuk kanë para të gatshme në bankë, është edhe kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosja, Albin Kurti dhe kryetari i partisë NISMA, Fatmir Limaj

Janë 33 deputetë të Kuvendit të Kosovës nga legjislatura e kaluar, që kanë deklaruar se nuk kanë asnjë “metelik” në bankat kosovare. Kështu të paktën kanë deklaruar ata vet, në Agjencinë Kundër Korrupsionit me rastin e deklarimit të pasurisë së tyre, që është obligim për secilin zyrtar shtetëror në Republikën e Kosovës.

Në mesin e ish- deputetëve të cilët kanë deklaruar se nuk kanë para të gatshme në bankë, është edhe kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosja, Albin Kurti dhe kryetari i partisë NISMA,  Fatmir Limaj.

Po ashtu “fukara” janë deklaruar edhe deputeti i Vetëvendosjes dhe ish- oficeri i UÇK-së, Rexhep Selimi, Pal Lekaj-ish kryetari i Gjakovës, Agim Çeku –ish-komandanti i UÇK-së dhe TMK-së, etj.

Në deklarimin  e pasurisë në Agjencinë Kundër Korrupsion, nga të gjitha grupet parlamentare të legjislaturës së kaluar, janë 33 deputetë të cilët kanë deklaruar se nuk kanë para të gatshme në llogaritë e tyre, ose të paktën ato nuk i kanë deklaruar në formularët e pasurisë, citon lajmi.net.

Nga PDK janë shtatë ish-deputetë të cilët kanë deklaruar se nuk kanë para të gatshme: Agim Çeku, Shaip Muja, Ganimete Musliu, Flora Brovina, Fadil Beka, Luljeta Veselaj-Gutaj dhe Emilija Redzepi. Ndërsa nga LDK janë: Melihate Tërmkolli, Teuta Rugova, Njomza Emini, Blerim Grainca, Kimete Bytyqi dhe Etem Arifi.

Nga Vetëvendosje janë pesë ish-deputetë, përfshirë të nominuarin për kryeministër, Albin Kurti, më pas Rexhep Selimi, Aida Dërguti, Donika Kadaj-Bujupi dhe Mytaher Haskuka.

Nga AAK janë tre ish-deputetë të cilët kanë deklaruar se nuk kanë para të gatshme: Pal Lekaj, Bali Muharremaj dhe Teuta Haxhiu. Po, kaq ish-deputetë janë edhe nga NISMA,  duke nisur nga kryetari Fatmir Limaj, si dhe dy deputetët tjerë: Zafir Berisha dhe Enver Hoti.

Në grupin e Listës Serbe janë pesë ish-deputetë që kanë deklaruar se nuk kanë para të gatshme. Ata janë: Nenad Rasiq, Adem Hodza, Sasa Milosavljeviq, Jasmina Zhikoviq dhe Milka Vuletiq. Nga Grupi 6+ janë: Kujtim Paçaku, Danush Ademi dhe Çerim Bajrami. Po ashtu edhe ish-deputeti Gëzim Kelmendi ka deklaruar se nuk ka para të gatshme.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/cereku-i-ish-deputeteve-kosovare-pa-asnje-cent-ne-banke/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.