Lajme

Deputeti godet për vdekje 53-vjeçarin, vetëdorëzohet në polici

Në njoftim thuhet se deputeti ka shkuar vetë në komisariat me mjetin e tij ku ka deklaruar se ka përplasur një person në autostradë

Deputeti i PDIU-së Aqif Rakipi është përfshirë në një aksident në orët e para të mëngjesit të së shtunës. Aksidenti ka ndodhur në aksin rrugorë Vorë-Tiranë, në afërsi të mbikalimit të kthesës së Kamzës, përballë tregut ushqimor ku ka goditur për vdekje një person, njofton policia e Shqipërisë. Po ashtu në njoftim thuhet se deputeti ka shkuar vetë në komisariat me mjetin e tij ku ka deklaruar se ka përplasur një person në autostradë.

“Gjatë hetimeve në vendin e ngjarjes dhe gjatë kryerjes së veprimeve, u njoftua Prokurori i Rrethit Gjyqësor Tiranë, i cili pasi u informua për rrethanat dhe veprimet e para, kërkoi që krahas Ekspertit autoteknik të Policisë, të caktoheshin edhe dy ekspertë të tjerë autoteknik të jashtëm, me qellim kryerjen e një ekspertimi autoteknik me grup ekspertësh. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave dhe shkaqeve që shkaktuan aksidentin rrugor me pasojë vdekjen e këmbësorit S.S., rreth 53 vjeç”, citojnë mediet në Shqipëri njoftimin e policisë.

Ndërsa ka reaguar Partia Demokratike hedh dyshime se po kërkohen të manipulohen provat. “Partia Demokratike hedh dyshime se po kërkohen të manipulohen provat dhe vendngjarja në favor të deputetit, Aqif Rakipi, që njihet si mik i ngushtë i kryeministrit Rama. Partia Demokratike kërkon zbardhje dhe transparencë të plotë të ngjarjes të ndodhur sot në oret e para të mëngjesit” thuhet në deklaratën e PD-së.