Lajme

Gjilan, nis muaji i mërgimtarëve

Ka qenë filmi për fëmijë “Na ishte një herë një vajzë" ai i cili e hapi Muajin e Mërgimtarëve, derisa u shfaq në ambientin e hapur, në amfiteatrin e parkut “Dardania”

Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, të hënën mbrëma, ka nisur aktiviteti i parë që shënon hapjen e Muajit të Mërgimtarëve me moton “Ti je pjesë e atdheut”. Ka qenë filmi për fëmijë “Na ishte një herë një vajzë” ai i cili e hapi Muajin e Mërgimtarëve, derisa u shfaq në ambientin e hapur, në amfiteatrin e parkut “Dardania”.

Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se pjesëmarrja kaq masovike e fëmijëve në shfaqjen e këtij filmi e ka bërë krenar, ndërsa ka falënderuar qytetarët tanë që jetojnë në diasporë për kontributin e jashtëzakonshëm që kanë dhënë në zhvillimin e Gjilanit, Anamoravës dhe mbarë Kosovës.

“Komuna e Gjilanit ndihet krenare me mërgimtarët tanë që jetojnë në Europë e Amerikë e kudo në botë. Për këta dy muaj sa qëndroni në Gjilan, ju jeni vlera më e madhe që ne e kemi në Komunën tonë. Falënderim përjetë për punën e madhe që e kanë bërë për zhvillimin e Komunës sonë”, ka thënë Haziri.

Ndërkohë, sonte në ora 20:30, do të shfaqen filmat e shkurtër për të rritur shqip “Çlirimi” dhe “Veç Kuq”.

Rajoni i Gjilani, është ndër më të prekurit nga mërgimi. Një numër relativisht i madh i banorëve të kësaj komune, por edhe të komunave të tjera për rreth, si Vitia, Kamenica, por edhe Bujanoci e Preshevë, jetojnë në mërgim. Gjatë këtyre dy muajve Gjilani si qendër e Anamaravës mbushet me mërgimtarë.

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/gjilan-nis-muaji-i-mergimtareve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.