Gjellëra

Jahni

Jahnia është gjellë, e cila përgatitet nga qepët dhe mishi. Është ushqim i zakonshëm dhe shumë i përhapur në kuzhinën kosovare.

Përbërësit:

•       700 gr mish viçi
•       2 kg qepë
•       250 gr gjalpë
•       Kripë
•       Biber i kuq
•       Biber i zi.

Përgatitja:

Qepët grihen dhe kavërdisen me kripë për afro gjysmë ore, derisa të zbuten mirë, pastaj ia shtojmë yndyrën, mishin, biberin e kuq dhe 1 gotë ujë. Jahninë e lëmë të zihet për 1 deri në 2 orë, në temperaturë jo shumë të lartë dhe kohë pas kohe ia shtojmë nga pak ujë.
Jahnia servohet me pire, pilaf, patate të skuqura etj.

Ju bëftë mirë! 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/jahni/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.