Bota

Mbi 1.2 milionë njerëz kanë aplikuar për azil në BE

Sipas Agjencisë së Statistikave të Bashkimit Evropian (Eurostat), 1.2 milionë njerëz kanë aplikuar për azil në BE vitin e kaluar, shumica e të cilëve janë sirianë, afganë dhe irakianë, përcjell albinfo.ch.

Sipas Eurostat, numri i aplikantëve për azil në vitin 2016 ishte më i ulët në krahasim me vitin 2015, por kjo shifër është pothuajse dyfish në krahasim me vitin 2014.

Rreth një e treta e të gjithë atyre që mbërritën në vendet anëtare të BE-së vitin e kaluar janë nga Siria, 183.000 afganë dhe 127.000 irakianë. Eurostat thekson se 60 për qind e kërkesave janë paraqitur në Gjermani, e ndjekur nga Italia me 10 për qind, ndërsa numri i azilkërkuesve ka rënë në mënyrë të konsiderueshme në Suedi, Finlandë. Danimarkë dhe Hungari.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/mbi-1-2-milione-njerez-kane-aplikuar-per-azil-ne-be/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.