Lajme

Si po “vritet” bujqësia shqiptare!

Speci që ai priste për ta hedhur në treg dhe për të marrë frutet e punës i ka dalë i deformuar “gjenetikisht”

Në emisioni “Boom” në RTV Ora News në Shqipëri, është plasur një kronikë që temë boshte ka një fermeri nga fshati Strumë i Bashkisë së Fierit. Selfo Ruko është fermeri, i cili bashkë me gruan e tij prej 5 muajsh po punojnë për kultivimin e specit, por ata kanë hasur me një shqetësim, që i ka kushtuar ekonomikisht.

Speci që ai priste për ta hedhur në treg dhe për të marrë frutet e punës i ka dalë i deformuar “gjenetikisht”.  Ai thotë se ky prodhim është jashtë standardit dhe se faji është i farës, të cilin e kishte blerë në barnatoret bujqësore.

Edhe pse ai është i regjistruar si fermerë në institucionin shtetëror, askush nuk e merr përgjegjësinë se i kujt është faji që ky spec është i tillë. Selfo tregon gjithashtu se ka shpenzuar rreth 1.5 milionë lekë. Ai ka mbjellë 3350 fidanë, dhe janë rreth 10 kunjtal speca që do të shkojnë dëm.

Ky emisionin doqi rastin e fermerit, duke shkuar edhe tek personi që ka rritur fidanin, edhe tek personi që ka shitur farën, madje edhe në Drejtorinë e AKU në Fier, por askush nuk i dha një sqarim.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/si-po-vritet-bujqesia-shqiptare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.