Lajme

10 artistë bashkëkohorë zviceranë që duhet t’i njihni

Disa nga emrat më të mëdhenj në artin bashkëkohor kanë dalë nga Zvicra në dekadat e fundit. Këtu është një listë e artistëve më të njohur zviceranë:

Disa nga emrat më të mëdhenj në artin bashkëkohor kanë dalë nga Zvicra në dekadat e fundit. Çmimet e Artit Zviceran dhe oreksi në rritje i Cyrihut për artistët ndërkombëtarë kanë siguruar platforma të rëndësishme për talentin kombëtar. Këtu janë dhjetë artistët më të njohur bashkëkohorë zviceranë, muzetë dhe galeritë evropiane që mbajnë veprat e tyre.

 

John M Armleder në Galerie Andrea Caratsch

Duke punuar në media të ndryshme, John M Armleder ishte një figurë kryesore në lëvizjen Fluxus të viteve 1960 dhe 1970, kur ai përdori idetë e John Cage mbi rolin e fatit në krijim. Si një nga themeluesit e Groupe Ecart me qendër në Gjenevë, ai ishte përfshirë në artin e performancës dhe botimet që sjellin artistë të rinj në Zvicër. ‘Skulpturat e Mobiljeve’ të tij futin në mënyrë të shkëlqyeshme mobiliet në hapësirat dhe kompozimet e pikturave abstrakte.

 

Roman Signer në Kunstmuseum St.Gallen

Përfaqësuar nga gjashtë galeri ndërkombëtare, Roman Signer është një nga artistët më të njohur të Zvicrës. Megjithatë, mund të argumentohet se ai është njëlloj një shkencëtar ose inxhinier, që ka krijuar eksperimente ambicioze që ai dokumenton përmes filmit ose fotografisë. Një nga shumë eksperimente të tilla përfshinte hedhjen e një çantë të mbushur me beton nga një helikopter për të dëshmuar kraterin që bëri në një fushë më poshtë (Attaché Case, Aktenkoffer, 1989/2001). Publiku nuk është i ftuar të shikojë këto ngjarje sepse Signer nuk është një ekzibicionist, duke preferuar ta mbajë procesin krijues privat brenda studios së tij Zviceriane në qytetin e vogël të Shën Gallen. Pavarësisht nga natyra e tyre me humor, disa nga veprat e tij janë gjithashtu personale, duke siguruar një dritare në një mënyrë shumë individuale të të menduarit.

 

Christoph Büchel në Hauser & Wirth, Cyrih

Krijimi i mjediseve të reja brenda galerive dhe institucioneve të tjera, Christoph Büchel i çon shikuesit në një hapësirë ​​që shpesh nuk ka asnjë ngjashmëri me ndërtesën e saj pritëse. Këto instalime nganjëherë janë shqetësuese për t’u përjetuar, duke replikuar emocione ekstreme ose duke ngushtuar fizikisht lëvizjen e njerëzve brenda tyre. Puna e tij sfidon ideologjitë e sotme dhe sjelljet shoqërore të tilla si kapitalizmi dhe konsumerizmi. Büchel është gjithashtu i interesuar për jetën e më pak të privilegjuarve, duke zgjedhur të portretizojë gjendjen e tyre në detaje. Projekti i tij i bazuar në Londër 2006/07 me titull ‘Thjesht Botiful’ ishte një ndërtim në shkallë të gjerë i një komuniteti të punëtorëve emigrantë në një ndërtesë të papërdorur të East End. Ajo paraqiti një hotel të mbipopulluar, junkyard dhe tunel që çonte në një vend gërmimesh të paligjshme, ku tusks e një mamuth ishin vetëm të dukshme.

 

Pipilotti Rist në Kunsthaus Zürich

Një eksperte në manipulimin e shqisave, Pipilotti Rist hipnotizon shikuesit me përdorimin e saj kaleidoskopik të filmit, muzikës, performancës, instalimit dhe skulpturës. Përvojat e ngjashme me ëndrrën krijohen përmes lëvizjes, kafshimit të zërit dhe modeleve shumëngjyrëshe psikedelike. Njëkohësisht argëtuese dhe serioze, punimet e saj kanë ngjyrime feministe, shpesh duke u ndeshur me çështje që kanë të bëjnë me gjininë, seksualitetin dhe mendjen apo trupin e njeriut. Mes imazheve paqësore të luleve, ujit dhe qiellit, trupi njerëzor lakuriq është i ekspozuar si pjesë e natyrës. Bukuria festohet më shumë se absurdi me skulptura të tilla si një llambadar i bërë nga të brendshme. Në të kaluarën, krijimet e Ristit janë parë në një shkallë të gjerë, nëpër ekranet në Times Square të Nju Jorkut, ose janë projektuar në tavanin e Kishës San Stae në Venecia.

 

Valentin Carron në Galerie Eva Presenhuber

Duke punuar kryesisht me skulpturën, Valentin Carron përfaqësoi vendin e tij në Bienalen e Venecias në 2013. Pavijoni i tij zviceran paraqiti motorë të kondicionuar Piaggio Ciao, instrumente muzikorë të thërrmuar të hedhura në bronz, mozaikë të frymëzuar nga qelqi me njolla dhe një gjarpër të gjatë hekuri që endje në të gjithë dhoma. Me këto vepra ka një sens se ai është përpjekur të ruajë sende nostalgjike. Në të njëjtën kohë ai vë në dyshim vërtetësinë e objekteve që lidhen me të kaluarën – replika e tij prej 40 metrash e një kryqi të zi prej druri jashtë Art Basel në 2009 imitoi shtesa në fshatin Zvicër që krijojnë një trashëgimi rurale artificiale. Carron madje ka kritikuar vepra të famshme, duke prodhuar versionet e tij të artit modern të pasluftës nga artistë si Alberto Giacometti.

 

Thomas Hirschhorn në Galerinë Stephen Friedman

Instalimet për të cilat është i njohur Thomas Hirschhorn janë ftesa që shikuesit të reflektojnë në botë. Shpesh të motivuar politikisht, ata përqendrohen në çështje shumë të diskutueshme si luftërat e fundit ose vlerat e demokracisë. Ndoshta duke bërë një deklaratë rreth elitizmit në art, ndërtimet e tij përdorin materiale dhe objekte të prodhuara në masë që janë në dispozicion për të gjithë. Interesi i Hirschhorn për teoritë shoqërore dhe kulturore ka mbetur një pjesë e punës së tij që nga vitet 1980 kur ai prodhoi grafikë me një grup krijues komunist të quajtur Grapus. I vendosur në lagjen Bronx të New York-ut, projekti i tij publik i artit 2013 Gramsci Monument është një nga një seri ndërkombëtare që bën homazhe për filozofët që ai admiron, të tilla si Baruch Spinoza, Gilles Deleuze, Georges Bataille dhe Antonio Gramsci.

 

Ugo Rondinone në Galerie Eva Presenhuber

Nga shenjat e neonit me ngjyrë ylberi te figurat e shkëmbit 20 metra, Ugo Rondinone punon në një gamë të gjerë mediash. Që nga viti 2007, puna e tij ishte e kufizuar në ngjyra natyrore që buronin nga materialet prej dheu ose metali të përdorura. Një vëmendje e veçantë ishin seritë e tij me nëntë gjigantë guri me titull Njerëzor natyrë, i cili qëndroi përgjatë gjatësisë së Rockefeller Plaza të Nju Jorkut në vitin 2013. Të bëra nga blloqe gurësh blu të prerë përafërsisht njëri-tjetrit, ata ushtruan një fuqi të hershme kryengritëse mbi kalimtarët- nga Kohët e fundit Rondinone është kthyer në një gamë më të gjallë me ekspozitën e tij në Muzeun e Artit Rockbund të Shangait. Këtu kllounët patrullojnë me kostume të ndritshme krahas pikturave të gjalla të mureve të horizontit dhe horizontit që magjepsin shikuesit, duke krijuar një botë fantastike të markës tregtare Rondinone.

 

Urs Fischer në Galerinë Gagosian, Gjenevë

Shpesh i lidhur me Neo-Dada, Urs Fischer ka krijuar një reputacion ndërkombëtar për skulpturat dhe instalimet e tij të gjalla. Pjesët e tij tregtare në shkallë të gjerë përfshijnë një shtëpi zvicerane të bërë nga buka dhe një seri prej tre arinjsh me ngjyrë të ndritshme 20 ton. Duke mos pasur frikë nga shkaktimi i një trazire, në 2007 Fischer hapi një vrimë të thellë tetë metra në tokën e galerisë së Gavin Brown në Manhattan dhe e quajti veprën Ju. Titujt qëllimisht të çmendur të veprës së tij shprehin ndjenja për absurdin e botës përreth tij. Fischer ndonjëherë përdor materiale që prishen, siç është dylli i butë që është shkrirë në mënyrë simbolike për të treguar kalimin e kohës. Ky element shkatërrues i veprës së tij demonstron preokupimin e Fischer me misteret e jetës dhe vdekjes.

 

Marc Bauer në Freymond-Guth Fine Arts Ltd

Vizatimi është mediumi kryesor për veprat e Marc Bauer, i cili paraqet figura historike, kujtime personale dhe personazhe të shpikur në një stil narrativ. Duke punuar kryesisht në të zezë dhe të bardhë, veprat e tij mund të kenë një atmosferë të zymtë ose një ndjenjë pikëlluese të errët. Bauer gjithashtu fërkon vazhdimisht grafitin ose shkumësin litografik me një gomë, duke krijuar një efekt të njollosur që pasqyron natyrën e paqartë të kujtimeve. Ndonjëherë ai përfshin tekst, fotografi historike dhe fotografi kinemaje, të cilat provokojnë nënvetëdijen e shikuesve, duke ndikuar në rrëfimin që ata krijojnë për veten e tyre. Vizatimi i murit me qymyr në shkallë të gjerë i Bauer për Muzeun Folkwang në Essen në vitin 2014 tërheq vizitorët në një histori të bazuar në kapjen e veprave artistike nga koleksioni Folkwang gjatë periudhës naziste.

Pamela Rosenkranz në Kunsthaus Zürich

Duke u mbështetur në kulturën bashkëkohore, qasja multidisiplinare e Pamela Rosenkranz eksploron tema të tilla si teknologjia moderne, globalizimi dhe mjedisorizmi. Skulpturat dhe instalimet e saj ndonjëherë shfaqin objekte nga kultura aktuale vizuale globale, të tilla si shishe nga prodhuesit e pijeve freskuese. Ekspozita e Rosenkranz 2014, ‘My Sexuality’, paraqiti piktura ku pigmente lëkure pikonin në sipërfaqet e aluminit në një galeri të mbështjellë me plastikë transparente. Artistja mori ilaçin Viagra para se t’i pikturonte si një eksperiment krijues. Ajo gjithashtu projektoi dritat blu dhe të kuqe mbi punimet dhe feromonet sintetike të maceve të shpërndara në dhomë për të ndikuar në përgjigjen sensuale të vizitorëve. Rosenkranz u zgjodh të përfaqësonte Zvicrën në Bienalen e Venecias 2015 pas një vargu pjesëmarrjesh në disa bienalet ndërkombëtare të viteve të fundit.