Lajme

10 gjërat që duhet të bëni në Zvicër, të paktën një herë

Zvicra konsiderohet se është e vogël, por për njerëzit kureshtarë dhe aventurierë, ka shumë mundësi për të provuar diçka të re dhe emocionuese.

Në këtë artikull, gjeni një listë të gjërave që duhet të bëni të paktën një here në Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Ecni (me kujdes) urën më të gjatë të varur për këmbësorë në Alpe

Lart mbi fshatin Randa në kantonin Valais, varet (edhe pse fatmirësisht jo nga një fije) një urë këmbësh 500 metra e gjatë.

Ky “vendkalim në qiell” është pezulluar në lartësinë 85 metra midis Grächen dhe Zermatt, dhe ofron pamje spektakolare aq sa mund të shohin sytë tuaj.

Është e hapur nga maji deri në tetor, por mbyllet (për arsye të dukshme) gjatë stuhive.

Dhe një këshillë nga autoritetet lokale: “Është një avantazh të mos kesh frikë nga lartësitë për kalimin”.

“Bodrumet e hapur”

Nëse e doni verën, atëherë do t’ju pëlqejë të vizitoni “shpellat ouvertes” ose “offene keller”, të cilat zhvillohen në rajonet e verërave të Zvicrës gjatë muajit prill dhe maj, shkruan thelocal.ch.

Për një çmim të caktuar (që varion nga rajoni në rajon), do të keni mundësinë të pini verë të prodhuar në vend, ndërkohë që do të keni mundësinë të vizitoni fshatrat e vjetër dhe të çuditshëm ku jetojnë vreshtarët dhe korrin rrushin e tyre.

Ngjituni në Matterhorn

Është e qartë se kjo nuk është për ata me zemër të dobët, por nëse ju pëlqen alpinizmi, ngjitja në malin më ikonik të Zvicrës është një nga gjërat që duhet të provoni.

Nëse nuk jeni një alpinist i fortë (lexo: shumë i trajnuar), zgjidhni rrugën më të lehtë – Hörnli – që është në anën verilindore të Matterhorn.

Por “më e lehtë” nuk do të thotë që ju mund të ecni pa u djersitur.

Duhet të jeni në formë të shkëlqyer fizike dhe të jeni të përgatitur për kushtet e lartësive të larta, si për shembull temperaturat shumë të ftohta.

Punëtoria e çokollatës

Nëse ngjitja në Matterhorn nuk është në listën tuaj, por ende dëshironi të shijoni shijen (fjalë për fjalë dhe figurativisht) të Zvicrës, atëherë të mësuarit për të bërë çokollatë mund të jetë thjesht bileta.

Për fat të mirë, kompania Cailler, prodhuese e çokollatës së famshme zvicerane, drejton punëtori në fabrikën e saj në qytetin Broc, kantoni Fribourg.

Atje do të mësoni se si të bëni vetë çokollatën tuaj dhe ndërsa jeni në të, provoni edhe një pjesë të saj.

Punëtoria e djathit

 

Ndër të tjera, nëse jo çokollatën, ju mund të preferoni artin e prodhimit të djathit.

Nuk ka problem: Cyrihu ka një punëtori ku, “nën drejtimin e mjeshtrit të djathëbërësit, pjesëmarrësit prodhojnë djathin e tyre “Mutschli”, i cili më pas lihet të piqet për dy deri në tre muaj nën mbikëqyrjen e djathëbërësit”.

Merrni pjesë në Fasnacht

Sapo e keni humbur, por shënoni kalendarët tuaj për vitin e ardhshëm, që të mund të merrni pjesë në karvnavalin e famshëm të Bazelit “Fasnacht”.

Ndërsa ky nuk është i vetmi karnaval në Zvicër, shumë qytete dhe rajone të tjera kanë gjithashtu një të tillë – ngjarja e Bazelit është më e madhja e këtij lloji në vend dhe është e përfshirë në Listën e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të UNESCO-s.

Mësoni gdhendjen e drurit

Një shkollë në kantonin e Ticino-s ofron kurse për skulpturë në dru për fillestarët.

Duke punuar me një daltë dhe mjete të tjera të përshtatshme, skulpturat tuaja, fjalë për fjalë, do të marrin formë.

Siç shpjegon shkolla, “vepra mund të jetë figurative ose abstrakte”. Me fjalë të tjera, lëreni imagjinatën tuaj të jetë udhërrëfyesi juaj.

Merrni një traget përtej një prej liqeneve të Zvicrës

Zvicra ka rreth 1500 liqene, shumë prej të cilëve mund të kalohen me anije.

Liqeni i Gjenevës dhe Liqeni i Konstancës (Bodensee), kanë tragete të rregullta që lidhin Zvicrën me Francën (për Liqenin e Gjenevës) si dhe me Gjermaninë dhe Austrinë (për Konstancën).

Udhëtimet nuk janë vetëm relaksuese, por ofrojnë edhe pamje mahnitëse të zonave përreth.

Qëndroni në një hotel fantastik

Nëse nuk jeni adhurues i hoteleve konvencionale, Zvicra ka edhe disa mundësi të tjera akomodimi – duke filluar nga kështjellat deri te bujtina të gërmuara thellë në anët e maleve shkëmbore.

Sigurisht, ju mund të qëndroni gjithmonë në një hotel “të rregullt”, por atëherë do të humbisni atë që mund të jetë jo vetëm një përvojë e jashtëzakonshme, por edhe një përvojë unike, një herë në jetë.

Vizitoni CERN

Hyrja në sitin e Organizatës Evropiane për Kërkime Bërthamore (CERN) në Gjenevë është një “domosdoshmëri” për këdo që interesohet për misteret e universit.

Të vizitosh laboratorin më të madh të fizikës së grimcave në botë, i cili është shtëpia e Përplasësit të famshëm të Hadronit, është një nga gjërat më interesante që mund të bëni në Zvicër.