Kuriozitete

10 vendet më të bukura turistike të Berlinit

Edhe pse Berlini nuk njihet si qyteti më piktoresk, kjo nuk do të thotë se është tërësisht e privuar nga bukuria. Prandaj shikoni 10 vendet më të bukur të kryeqytetit gjerman.

Më poshtë janë 10 vendet më të bukur të kryeqytetit gjerman me pamje mahnitëse dhe njëkohësisht tërheqëse për turistët.

Viktoriapark

Image result for viktoriapark berlin

Shtëpia në kodrën më të lartë në qendër të qytetit, ky është parku që vendos “Berg” në Kreuzberg. Ngjituni në krye të saj shihet një monument gize për fitoren gjermane në luftërat Napoleonike dhe shpërbleheni me një panoramë të mrekullueshme të qytetit. Poshtë saj është një ujëvarë zbukuruese që bie poshtë në nivelin e rrugës.

 

Pfaueninsel

Image result for pfaueninsel berlin

Pfaueninsel, ose ishull pallua, është një strehë e vogël ishull dhe rezervë natyrore në lumin Havel, në jug perëndim të Berlinit, jo larg nga liqeni në Wannsee.

 

Kopshti i Rozës, Humboldthain

Related image

Më pak e njohur, por po aq e bukur, është një kopsht i fshehur trëndafilash në parkun Humboldthain në rrethin verior të Dasma. Trëndafilat lulëzojnë këtu nga pranvera deri në vjeshtë, duke mbushur ajrin me aromë të ëmbël.

 

Neptunbrunnen

Related image

Alexanderplatz i Berlinit nuk është saktësisht i famshëm në botë për bukurinë e tij, por i fshehur në një pamje të thjeshtë midis ngritjeve të larta të betonit është Shatërvani mbresëlënës i Neptunit i shekullit të 19-të. Duke qëndruar dhjetë metra lartësi nën hijen e kullës ikonike të TV, shatërvani përshkruan perëndinë romake Neptunin e rrethuar nga katër gra që përfaqësojnë katër lumenj të ish Prusisë – Elba, Rhine, Vistula dhe Oder.

 

Neuen See, Tiergarten

Related image

Në Berlin është edhe parkun kolosal dhe ish-vendin e gjuetisë në pragun e ndërtesës së parlamentit Reichstag.

 

Insel der Jugend, Treptow

Image result for insel der jugend treptower park

Një vend i preferuar për Berlinistët që kërkojnë strehë me hije pranë lumit në ditë të nxehta, Ishulli i Rinisë është i lidhur me Parkun Treptower me anë të një ure në buzë të Plänterwald Forest. Ishulli është shtëpi për një kështjellë mesjetare tallëse e cila është një vend për art, ngjarje kulturore dhe koncerte të muzikës live. Ju gjithashtu mund të merrni me qira një varkë në të cilën të shijoni pamjen nga uji.

 

Körnerpark, Neukölln

Image result for Körnerpark, Neukölln

Burime, statuja dhe kopshte lulesh janë fjalët që zakonisht vijnë në mendje kur shumica e njerëzve mendojnë për rrethin e Neukölln të hipsterfied të Berlinit. Në një park prej 2.4 hektarësh, ku në stinën e verës mbahën koncerte dhe shfaqje falas.

 

Schloßpark Charlottenburg, Charlottenburg

Image result for Schloßpark Charlottenburg, Charlottenburg berlin

Më të njohur janë kopshtet barok të Pallatit Charlottenburg, dikur rezidenca verore e shekullit të 18-të të elektoratit Friedrich III dhe bashkëshortes së tij Sophie Charlotte. Rrethuar me pyje, kufizohet nga lumi Spree, kopshti zyrtar përfshin një mauzole, pavijon dhe një teatër.

 

Citadel Spandau, Spandau

Image result for Spandau Citadel, Spandau berlin

Kjo kështjellë mbresëlënëse e Rilindjes u ndërtua për të mbrojtur Spandauers e hershme nga armiqtë pushtues. E ruajtur dhe e rrethuar në mënyrë të përsosur nga të gjitha anët nga një hendek, kështjella e krijuar nga Italia, e shekullit të 16-të, është e hapur për vizitorët që të enden gjatë gjithë vitit. Po ashtu, në verë, ajo pret një numër koncertesh të hapura.

 

Gendarmenmarkt, Mitte

Related image

Një vend bukurie i fshehur në qendër të Berlinit, ky shesh është shtëpia e një koleksioni ndërtesash mahnitëse. Krahas vendit të muzikës Konzerthaus, përballë njëri-tjetrit përtej sheshit, kishat gjermane dhe franceze të ndërtuara në fillim të shekullit të 18-të për të strehuar komunitetet e reja të Berlinit Hugenot dhe Lutheran. Në dimër sheshi është vendi i njërit prej tregjeve më elegantë të qytetit.

 

Zionskirchplatz, Prenzlauer Berg

Related image

Ky shesh i shekullit të 19-të në Prenzlauer Berg është veçanërisht i bukur. Në qendër qëndron kisha në të cilën prifti Dietrich Bonhoeffer dha predikime kundërshtare gjatë epokës naziste. Në ditët e sotme, ajo është shtëpi për një numër të restoranteve, kafeneve dhe një treg të rregullt të fermerëve organikë. /Albinfo.ch