Lajme

13 vende të NATO-s nisin stërvitjen ushtarake në detin Baltik

Në mesin e raporteve të tensionuara me Rusinë, e kur lufta në Ukrainë duket se nuk ka mbarim, aleatët e Aleancës Euroatlantike nisin një stërvitje ushtarake, e cila zhvillohet në detin Baltik, transmeton albinfo.ch.

Në stërvitjen e quajtur Baltops 2022 marrin pjesë 14 vende anëtare të NATO-s di dhe Suedia e Finlanda, të cilat kanë aplikuar për t’u bërë pjesë e aleancës.

Pjesë e saj janë Belgjika, Bullgaria, Danimarka, Estonia, Franca, Gjermania, Letonia, Lituania, Holanda, Norvegjia, Polonia, Turqia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara.

Në stërvitje e përbashkët janë përfshirë 45 luftanije, 7000 ushtarakë, 75 avionë dhe helikopterë. Manovrat ofrojnë një mundësi trajnimi dhe janë kritike për lirinë e lundrimit dhe sigurinë në Rajonin e detit Baltik.

Gjatë kësaj kohe do të ketë operacione zbarkimi, artilerie, operacione kundër nëndetëseve, mbrojtje ajrore, si dhe operacione të çminimit, neutralizimit të eksplozivëve dhe operacione të zhytjes.

Stërvitjet, të cilat do të zgjasin deri më 16 qershor, do të zhvillohen në faza të ndryshme në detin Baltik qendror dhe jugor, veçanërisht në brigjet e Suedisë, Letonisë, Polonisë dhe Gjermanisë, transmeton tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI