Bota

1369 emigrantë me ndalesë hyrjeje në vend, janë kapur në kufijtë gjermanë

Sipas një raporti të gazetave gjermane, gjatë kontrollimeve në kufijtë gjermanë vitin e kaluar, gjithsej janë arrestuar 1369 persona, të cilëve paraprakisht u ishte shqiptuar një ndalesë hyrjeje në vend, shkruajnë mediat gjermane, përcjell albinfo.ch. Ky është rezultat i shifrave nga Ministria gjermane e Brendshme, shkruan Bild am Sonntag.

Shifrat kanë të bëjnë me persona, të cilëve u ishte refuzuar kërkesa për azil, si dhe emigrantë të dëbuar pa të drejtë banimi. 236 nga emigrantët që janë larguar, janë kthyer sërish në Gjermani pas dëbimit të tyre, përcjell albinfo.ch.

Sipas këtij raporti, gjithsej 37 982 persona kanë një ndalesë hyrjeje në Gjermani.