Koronavirusi: çast pas çasti

29,000 raste të reja janë raportuar këtë javë në Zvicër

Më 23 tetor 2020, numri i përgjithshëm i infeksioneve ishte 103,653 ndërsa ai i vdekjeve, 2,056, një shifër që përfshin 1,877 që kanë vdekur me test pozitiv të konfirmuar

Më 23 tetor 2020, Zyra Federale e Shëndetit Publik të Zvicrës (BAG) raportoi 6,634 raste të reja të infeksionit SARS-CoV-2 gjatë 24 orëve, një rekord ditor, duke e çuar totalin e raportuar javor në 29,231, një shifër më shumë se dyfishi i javës më parë.

Kjo është java e tretë me radhë ku numri i rasteve të raportuara javore është më shumë se dyfishuar. Tre javë më parë u raportuan 2.750 raste të reja javore.

Më 23 tetor 2020, kantonet me normat më të larta të infeksionit 14-ditor për 100,000 ishin Valais (1,190), Gjenevë (1,013), Appenzell Innerrhoden (935), Jura (932), Fribourg (828), Schwyz (784), Neuchâtel ( 744), Vaud (683), Zug (472), St. Gallen (466), Appenzell Ausserrhoden (454) dhe Ticino (408). Cyrihu kishte 400 – të dhëna nga BAG, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Shkalla e pozitivitetit – përqindja e testeve që kthehen pozitive – vazhdon të rritet. Shkalla e fundit e raportuar ditore ishte 26.5%, nga 14.4% një javë më parë dhe nga 9.8% një javë para kësaj.

Më 23 tetor 2020, numri i përgjithshëm i infeksioneve të raportuara SARS-CoV-2 në Zvicër ishte 103,653 ndërsa ai i vdekjeve, 2,056, një shifër që përfshin 1,877 që kanë vdekur me një test pozitiv të konfirmuar siç raportohet nga BAG.

Spitalet zvicerane po pranojnë më shumë pacientë me Covid-19. 117 janë pranuar gjatë 24 orëve të fundit, sipas BAG. Aktualisht ka 1,291 pacientë Covid-19 në spitalet në të gjithë Zvicrën, sipas shifrave të FOPH të botuara nga RTS. Ky është dyfishi i numrit në të njëjtën kohë javën e kaluar (624) dhe afërsisht gjysma e numrit të pikut gjatë valës së parë (2,388).