Lajme

4 mënyra natyrale se si të rrisni imunitetin gjatë dimrit

Sa më shpejt kalojnë vitet, edhe trupi ynë fillon të lodhet, prandaj edhe sistemi imunitar fillon të dobësohet më shumë, përcjell albinfo.ch.

Për të forcuar sistemin imunitar, duhet të veproni si më poshtë:

Vitamina C është një aleat i rëndësishëm për të shmangur infeksionet dhe për të parandaluar ato. Por, nuk duhet të abuzoni me këtë vitaminë, sepse ka edhe efekte anësore. Duke qenë se dimri është sezona e portokalleve, atëherë do t’ju bënte mirë që të konsumoni një lëng portokalli në mëngjes.


Majdanozi është i pasur me vitamin C, prandaj mos e anashkalaoni, sidomos nëpër sallata. Gjithashtu, një alet tjetër është hudhra, të cilën mund ta konsumoni me kos.

Një tjetër mineral që duhet të konsumoni është magnezi, i cili parandalon gripin dhe sëmundjet e tjera të dimrit.

Mbi të gjitha, kini parasysh që të bëni një jetë të shëndetshme.

Shmangi ajrin e ndotur, bëni ushtrime, parandaloni stresin dhe bëni gjumë të rehatshëm.