Kuriozitete

5 aeroplanë të kthyer në restorante

Ushqimet në airoplan janë njëri nga aspektet që pëlqehet më së paku nga pasagjerët. 

Megjithë disa kompani ajrore punësojnë kuzhinier të klasit botëror për të krijuar menyt e tyre. 

Edhe pse pak pasagjerë kanë ndjesin të hanë 30, 000 metra mbi Atlantik, përcjell albinfo.ch.

Disa argumentojnë se ne jemi thjesht nën panik gjatë udhëtimit me airoplan dhe kjo na bënë të ankohemi prandaj disa restorante janë treguar kreativ dhe ju tani mund të drekoni brenda në airoplan por ai qëndron në tokë.

  1. El Avión, Manuel Antonio, Costa Rica

El Avión Restaurant dhe Bar shërbejnë darkë dhe një mësim historik brenda avioni Fairchild C-123 të vendosur në mes të një xhungle të Kosta Rikës.

Ky airoplan i cili tani më është restoran ka qenë i përfshirë në një skandal ai më pas u harrua deri në vitin 2000, ku u ble dhe u transportua në vendin e tij të tanishëm në një anë të Kosta Rikës.

Dhe kur koncepti dhe historia juaj e prapme janë aq unike sa kur bëhet fjalë për emrin El Avión thjesht do të thotë “aeroplan” nga  spanjishta.

  1. Hawai Adda, Ludhiana, India

Hawai Adda shërben një gamë ndërkombëtare të kuzhinës, duke përfshirë pizza.

Ky aeroplan i pensionuar Airbus 320 dhe ish aeroplan i Air India është shndërruar në restoran. 

I frymëzuar nga Maharaja Express, treni më luksoz i Indisë, Hawai Adda dëshmon një rival të denjë për përvojën e kërkueshme dhe ishte i pari i këtij lloji në vendin e Azisë Jugore.

  1. Biftek në airoplan, Bolton, United Kingdom

I krijuar nga krahu i një Boeing 737, është një restoran mjaftë luksoz.

Edhe Steaks on a Plane gjendet në Mbretërinë e Bashkuar dhe mund ta vizitoni atë.

  1. Airplane Restaurant, Colorado Springs

Restoranti Airplane qëndron brenda një Boeing KC-97.

Brenda aeroplanit të aeroplanit të SHBA-së, 42 klientë me fat tani mund të gëzojnë një pasqyrë në historinë e aviacionit, ndërkohë që ushqehen me ushqim deti ose një sanduiç.

Ju do të duhet të rezervoni për të garantuar një vend në aeroplan, por të ftuarit mund të hanë edhe në të ashtuquajturën “terminal”.

  1. McDonald’s, Taupō, New Zealand

Quditërisht njëri nga McDonalds më të veçant në botë.

Një nga atraksionet më të bukura në Taupo të Zelandës së Re.

Është Douglas DC-3 mirëpo brenda tij shërbehet ushqim i McDonalds.

Ndërsa ish aeroplanj i South Pacific Airlines fluturoi gjatë viteve ’60, ai gjeti pasagjerë të rinjë të cilët e vizitojnë shumë shpesh atë.

Sa për ushqimin, epo, po flasim për McDonald’s.