Lajme

7 ngjarje të paharrueshme në Zvicër gjatë muajit mars

Nga festivalet folklorike në një festë të muzikës klasike dhe festa vjetore e tulipanëve, këtu janë disa ngjarje për të parë këtë mars në gjithë Zvicrën, transmeton albinfo.ch.

Këtu janë disa nga ngjarjet më të mira kulturore, sportive dhe festive në gjithë Zvicrën që do të zhvillohen në gjithë vendin këtë mars.

Chalandamarz, Graubunden – 1 mars

Filloni marsin me një festival folklorik të krijuar për të tronditur “mërzinë” e dimrit. Në të gjithë kantonin e Graubünden, në Chalandamarz, djem të rinj, të veshur me kostume tradicionale parakalojnë nëpër rrugët e qyteteve dhe fshatrave, duke goditur kamxhikët dhe duke tundur rripat e këmbanave, për të trembur shpirtrat e këqij.

Siç është rasti me shumicën e festimeve alpine, pasi të përfundojë parada, është koha për të festuar.

Shikoni në faqen e internetit të komuniteteve në të gjithë rajonin për të gjetur datat e procesionit – zakonisht 1 marsi dhe oraret.

Nostalgierennen, Rosswald – 2 mars

Është gara e vitit… 1924, pra. Çdo vit, garuesit mblidhen me kostumet e tyre më të mira të cilësisë së mirë dhe pajisjet e skive në fshatin Valais të Rosswald për një ditë garash. Jo vetëm që çmimet e tyre janë për fituesit e çdo gare në një sërë kategorish moshe, por ka edhe çmime për ansamblin më të mirë dhe më autentik të cilësisë së mirë.

Nëse dëshironi të përfshiheni – ose thjesht për të parë spektaklin – mund të gjeni më shumë informacion në faqen e internetit të ditës së garës, shkruan thelocal.ch.

Coveted. Cared for. Martyred – Landesmuseum Cyrih, nga 15 marsi

Zvicra është një shtëpi thesari e artit mesjetar, e izoluar nga pjesa më e madhe e shkatërrimit që shpërtheu në të gjithë pjesën tjetër të Evropës gjatë shekujve të fundit. Prandaj, kur një muze zviceran vendos një ekspozitë me thesare të kësaj periudhe, është një kënaqësi e vërtetë.

Duke filluar nga 15 marsi, “E lakmuar. I përkujdesur. Martyred.” në Landesmuseum Cyrih shqyrton marrëdhënien mesjetare me trupin e njeriut – nga shërimi deri në martirizimin e shenjtorëve. Krahas pikturave, statujave dhe printimeve nga e gjithë Zvicra, ka edhe vepra të huazuara nga muzetë dhe galeritë në Austri dhe Gjermani.

Festivali i formave – Leysin, 18 – 24 mars

Festivali Globe-trotting Shapes vjen në vendpushimin alpin të Leysin, afër Gjenevës, Lozanës dhe Montreux në mes të marsit. Duke mbledhur disa nga artistët më të mëdhenj të muzikës elektronike në botë, linja e këtij viti përfshin Saichi Terada, MCDE dhe Kode9.

Prisni shtatë ditë muzikë elektronike, ski, snowboard dhe ahengje në një nga vendet më piktoreske në botë për një festival muzikor kërcimi.

Biletat dhe më shumë informacion mund të gjenden në faqen e festivalit.

Festivali i Lucernit, në gjithë qytetin e Lucernit, nga data 22 mars

Festivali i Lucernit është një nga festivalet premierë të muzikës klasike në botë, që shtrihet gjatë gjithë vitit në blloqe të kuruara programimi. Duke filluar nga 22 marsi, segmenti Frühlings-Fest 2024 ofron një pamje paraprake të ngjarjeve të vitit, me Orkestrën e Festivalit të Lucernit dhe solistët që performojnë vepra me theks tek Beethoven.

Festivali Ndërkombëtar i Xhazit në Bernë, në të gjithë qytetin e Bernës, duke filluar nga 19 marsi

Muzikantë ndërkombëtarë po përgatiten të shkojnë në Bernë për festivalin e 49-të të xhazit të qytetit.

Muzikantë të talentuar si D.K Harrell, Kuintet Paquito D’Rivera dhe Toronzo Cannon do të ngjiten në skenë në Marians Jazzroom.

Biletat janë tashmë në shitje – kështu që adhuruesit e muzikës duhet të lëvizin shpejt nëse duan t’i arrijnë. Aktiviteti zgjat deri më 25 maj.

Festivali i Tulipanëve, Morges (Liqeni i Gjenevës), duke filluar nga 29 marsi

Fête de la Tulipe ose Festivali i Tulipanëve është një ngjarje vjetore që mbahet në qytetin e Morges çdo vit duke shfaqur më shumë se 140,000 lule dhe rreth 350 lloje tulipanësh.

Tema e këtij viti është “Vendet e Botës”. Ju mund të vizitoni për të ecur përreth dhe për të admiruar lulet, por mund të dëshironi të merrni pjesë edhe në aktivitete.

Programi përmban shumë ngjarje, duke përfshirë muzikën dhe kërcimin – madje edhe një ‘punëtori të bombave me fara’ më 31 mars.

Aktiviteti zgjat deri më 12 maj.