Lajme

A ekziston rreziku i mbylljeve të mëtejshme në Gotthard?

Tuneli rrugor Gotthard është hapur sërish që nga e premtja. Por, kompanitë e transportit janë të shqetësuara për mbyllje të mëtejshme për shkak të punimeve të ndërtimit në tubin e dytë.

Trafiku po lëviz sërish në tunelin e rrugës Gotthard. Por në të njëjtën kohë, puna në tubin e dytë Gotthard është në pritje derisa të kenë përfunduar hetimet për shembjen e tavanit të rremë në tunelin e vjetër rrugor, shkruan 20minuten.

Nëse ekspertët federalë arrijnë në përfundimin se çka çoi në shembjen, do të merren masat. Operatori i transportit, Benjamin Giezendanner, është shumë i shqetësuar se mbyllja e mëtejshme e tunelit ekzistues të rrugës Gotthard. “Një mbyllje më e gjatë tuneli më frikëson shumë”, tha ai.

Gjatë mbylljes javën e kaluar, Giezendanner duhej të ridrejtonte të gjithë kamionët e tij drejt dhe nga Ticino përmes San Bernardino – me kosto shtesë korresponduese për personelin dhe benzinën. “Tubacioni i dytë duhet të ndërtohet, ne kemi nevojë për këtë tunel.” Vonesat në përfundimin e planifikuar në 2029 duhet të shmangen me çdo kusht.

Këshilltari Qendror Kombëtar i Urit Simon Stadler ka shqetësimet e njëjta.

“Javën e kaluar ne pamë qartë pasojat e mbylljes së rrugëve dhe tuneleve hekurudhore në të njëjtën kohë. Trafiku evaziv mbi kalimin ishte absolutisht dramatik”, u shprehi ai.

Edhe zjarrfikësja dhe policia mezi kalojnë dhe banorët e Urit vuajnë nga trafiku, zhurma dhe tymrat e shkarkimit kur trafiku rrotullohet përgjatë rrugëve të tyre kryesore në vend të autostradës. Stadler gjithashtu i frikësohet efekteve të mëtejshme masive në kantonin e Urit nëse tuneli rrugor duhej të mbyllej përsëri, shkruan 20minuten.

A ka rrezik për mbyllje të mëtejshme në rast shpërthimesh?

Zyra Federale e Rrugëve ASTRA aktualisht po heton intensivisht incidentin që çoi në mbylljen të dielën e kaluar. Zëdhënësi Thomas Rohrbach ende nuk guxon të parashikojë se kur mund të priten rezultate të mëtejshme. Në lidhje me mbylljet e reja të mundshme.

“Puna në tubin e dytë është projektuar në mënyrë që të mos ketë nevojë për mbyllje. Për momentin, mbylljet nuk janë të nevojshme në të ardhmen, por duhet të presim hetimet për ngjarjen aktuale. Mbetet një rrezik i mbetur për mbyllje të mëtejshme”, deklaroi ai.

Një gjë është e sigurt: Tuneli Gotthard në fakt do të mbyllet rregullisht nga e hëna, 18 shtator deri të mërkurën, 4 tetor. Çdo natë nga e hëna në të premte nga ora 20:00. dhe pesë në mëngjes. Shkak janë bërë punët e planifikuara të mirëmbajtjes në tunelin rrugor. “Këto netë të mbyllura nuk kanë asnjë lidhje me ngjarjen e fundjavës së kaluar”, thotë Zyra Federale e Rrugëve ASTRA, përcjell albinfo.ch.