Tematike

A është Vaud një nga “vendet më të mira në tokë”?

Kantoni frëngjishtfolës, i vendosur në jug-perëndim të Zvicrës, sapo ka nisur një fushatë për të tërhequr më shumë njerëz në brigjet e saj.

“Vaud është një nga vendet më të mira në tokë për të udhëtuar, për të jetuar mirë, për të ngrënë mirë, për të punuar mirë, për t’u argëtuar, për të bërë sport, për t’u kujdesur për veten, për t’u stërvitur dhe për t’u mahnitur në një mjedis të jashtëzakonshëm”, thuhet në një deklaratë për media nga Vaud Promotion.

Qëllimi i fushatës është të bëjë të njohura cilësitë në Zvicër dhe jashtë saj, në mënyrë që më shumë njerëz të dëshirojnë të marrin pjesë në hijeshinë e saj.

Çfarë është kaq e veçantë për Vaud, shpjegon TheLocal.

Kantoni ofron përparësi të shumta, të cilat tërheqin shumë banorë ndërkombëtarë në qytetet dhe fshatrat e tij: në fakt, më shumë se 30 për qind e banorëve të kantonit janë të huaj.

Gjeografia

Vaud ofron të dy malet (të quajtura les Alpes vaudoises), si dhe liqenin e famshëm të Gjenevës, i quajtur lokalisht Lac Léman. Ndër vendpushimet më të frekuentuara të skive është më i njohur Les Diablerets.

Sa i përket liqenit të Gjenevës / Lac Léman (të cilin Zvicra e ndan me Francën), ai është i shkëlqyeshëm si për shëtitje me varkë ashtu edhe për not.

Qytetet dhe fshatrat e vegjël piktoreskë që shtrihen në bregun e saj – Vevey dhe Montreux janë ndër më të famshmit dhe gjithashtu vende shumë të njohura për t’u vizituar dhe jetuar, shkruan albinfo.ch.

Vreshtat

Vaud ka disa rajone të rritjes së verës, ku mbretëron varieteti i rrushit Chasselas. Vreshtat më të njohura mbështillen rreth liqenit të Gjenevës, me rrush që rritet shpesh në vreshta të pjerrëta, me tarraca që zbresin drejt liqenit.

Ai në drejtim të perëndimit quhet La Côte, dhe ai në lindje është Le Lavaux.

Lozana

Kryeqyteti i Vaud-it është një avantazh i caktuar. Simpatik dhe piktoresk, me qytetin e tij të vjetër me pamje nga liqeni i Gjenevës dhe komuna franceze e Evian në bregun tjetër. The New York Times, e renditi Lozanën në mesin e 52 destinacioneve më të bukura në botë, ku vlerësoi qytetin për “pamjet spektakolare të liqenit të Gjenevës dhe një skenë shpërthyese arkitekturore dhe artistike”.

Lozana dhe Gjeneva janë vetëm 60 kilometra larg njëra-tjetrës, teksa midis dy qyteteve shtrihen disa qytete dhe fshatra nga ku njerëzit udhëtojnë për të punuar në një qytet ose në një tjetër.

Si është vërtet të jetosh në Vaud?

Si për çdo gjë tjetër, mendimet do të ndryshojnë. Në anën pozitive, përveç bukurisë së rajonit, kantoni gjithashtu krenohet me infrastructure. Spitali universitar kantonal (CHUV) në Lozanë renditet ndër 10 spitalet më të mira në botë, që do të thotë se banorët e kantonit kanë qasje në kujdesin shëndetësor të klasit botëror.

Gjithashtu, siç u përmend më lart, një nga institucionet më të mira arsimore dhe kërkimore të vendit, EPFL, ndodhet në Lozanë, duke ofruar mundësi të mëdha si për mësuesit ashtu edhe për studentët.

Nga ana negative, taksat e Vaud-it janë ndër më të lartat në vend (në vendin e tretë, pas Gjenevës dhe vendit të Bazelit), gjë që pa dyshim nuk u pëlqen të gjithëve.

Megjithatë, përfitimet e kantonit duhet të tejkalojnë në masë të madhe anët e tij negative, pasi një numër njerëzish të famshëm, të cilët mund të kishin jetuar kudo në botë, zgjodhën Vaud-in si bazën e tyre.