Lajme

A ka probleme mes Yakin dhe Xhakës?

Për kombëtaren nuk mjafton vetëm një pikë ndaj Bjellorusisë. Këtë e dinë edhe trajneri Murat Yakin dhe kapiteni Granit Xhaka. Pas ndeshjes, Yakin nuk mundi të rezistonte pa goditur Xhakën.

Kur u pyet nëse duhet të kesh frikë nga kualifikimi, ai tha: “Të tjerë kanë thënë se duhet të marrësh dhjetë fitore në dhjetë ndeshje në këtë grup”, u shpreh trajneri Murat Yakin.

Kështu ka thënë Granit Xhaka pas shortit. Dhe kështu mund të interpretohet fjalia mënjanë e Yakin si një bakshish kundër kapitenit të tij. A ishte ky një qëllim arrogant? A ishte shumë e lartë? “Ne kemi punuar shumë gjatë viteve të fundit për të qenë favorit në çdo ndeshje. Lojtarët e duan këtë. Por një gjë është deklarata, tjetër gjë zbatimi”, shmang disi trajneri, shkruan Blick.

Mosmarrëveshja e zjarrtë mes të dyve, e cila u shfaq gjatë gjithë këtij kualifikimi dhe arriti kulmin pas barazimit 2-2 në sekondën e fundit në Kosovë, kur kapiteni tha se nuk kishte ritëm në stërvitje dhe se ata luajtën kështu. Të shtunën me deklaratën e Xhakës se donte të vazhdonte deri në Evropianin 2028, por se trajneri luajti një rol të madh.

Dhe tani kulmi i ri me akuzën indirekte të Yakinit për rekordmenin e ri, që shkon në drejtim të arrogancës e deri në injorancë. “E shihni sa e vështirë është kjo. Dhe ju duhet të punoni deri në sekondën e fundit. Dhe, shkon deri në raundin e fundit”, tha ai tutje.