Koronavirusi: çast pas çasti

A po funksionon strategjia zvicerane ndaj koronavirusit?

Aktualisht nuk ka "asnjë alternativë" ndaj strategjisë së distancimit shoqëror, testimit dhe gjurmimit të kontakteve, thotë kreu i Task Forcës shkencore që këshillon politikën federale për Covid-19

Në një intervistë me gazetën “NZZ am Sonntag”, Martin Ackermann tha se strategjia zvicerane po “funksionon mirë”, megjithë rastet në rritje javët e fundit.

Testet pozitive ditore disa herë janë ngjitur mbi 500 dhe shkalla mesatare e infeksionit për 100,000 qytetarë ka tejkaluar kufirin që Zvicra përdor për të përcaktuar nëse një vend i huaj duhet të vendoset në listën e saj të “rrezikut” të udhëtimit, përcjell albinfo.ch.

Sidoqoftë, Ackermann tha se shkalla e transmetimit është akoma e ulët. Për çdo 10 pacientë pozitivë, njëmbëdhjetë të tjerë janë të infektuar. “Ta themi thjesht, kjo është vetëm një shumë,” tha ai. “Nëse do të ulej në dhjetë, shkalla e r do të ishte një, dhe situata e qëndrueshme.”

Në mënyrë që kjo të vazhdojë të punojë, sidoqoftë, veçanërisht në dimër, ai tha që burimet duhet të sigurohen si për gjurmimin e kontaktit ashtu edhe për testimin. Nëse numri i stafit ose testet komprometohen, atëherë “sistemi prishet”.

Sipas “NZZ am Sonntag”, rreth 12,000 teste kryhen aktualisht çdo ditë në vend. Mes 30,000 dhe 35,000 janë planifikuar në një periudhë afatmesme, një numër që mund të rritet në 50,000, thotë gazeta, duke cituar një burim federal, përcjell tutje albinfo.ch.

Me kërkesën globale për teste të larta – diçka që Ackermann pranoi – kjo ngre pyetjen e mungesave në javët dhe muajt e ardhshëm, shkroi gazeta. Ai citoi një zëdhënës të zyrës federale shëndetësore të thoshte se autoritetet aktualisht po punojnë për të rritur kapacitetet, por që mungesat nuk mund të përjashtohen.

Ackermann, i cili mori detyrën në krye të Task Forcës në gusht, gjithashtu pohoi se kostot sociale dhe ekonomike të një strategjie të imunitetit të tufës do të ishin “shumë të larta”.

Përveç kësaj, ai tha, një strategji e tillë do të mbështetej në një faktor akoma të panjohur: sa kohë një pacient mbetet imun pasi kontraktohet nga virusi.