Lajme

Aeroplani A220 i nisur për Mallorca detyrohet të kthehet në Gjenevë

Një zëdhënëse e kompanisë Swiss ka thënë për mediat se stafi kishte vendosur kthimin mbrapa, pasi Swis “nuk ka mekanik të punësuar në Mallorca”

Sërish probleme me aeroplanët A220 të komopanisë ajrore zvicerane Swiss. Pas një serie të avarive që kanë pasur javëve të kaluara dhe pas tërheqjes për ritestim javën e kaluar të 29 aeroplanëve të këtij tipi (A220), një aeroplan i tillë shkaktoi edhe një kokëçarje. Kësaj radhe jo për probleme në motor, por për alarmuesit e ngrohtësisë, shkruan “24 Heures”.

Një aeroplan i nisur nga Gjeneva për në destinacionin e njohur turistik Mallorca, me 20 pasagjerë në bord, ishte ngritur nga Aeroporti i Gjenevës të enjten (dje) në orën 19.08, transmeton albinfo.ch. Por ndërkohë ai u detyrua të kthehej në Gjenevë, ku aterroi rreth orës 20.25.

Një zëdhënëse e kompanisë Swiss ka thënë për mediat se stafi kishte vendosur kthimin mbrapa, pasi që Swis “nuk ka mekanik të punësuar në Mallorca”.

Siç është shkruar tashmë edhe në albinfo.ch, javën e kaluar, si rezultat i tërheqjes së 29 fluturakeve të përmendura ishin anuluar 100 fluturime, ndërsa nga kjo ishin prekur rreth 10.000 pasagjerë të Swiss-it.