Lajme

Aeroporti i Mynihut rifillon funksionimin pas ndërprerjes së fluturimeve

Fluturimet rifilluan në aeroportin e Mynihut pasditen e së martës, pasi pistat e akullta dhe shiu bëri që operacionet të pezulloheshin përkohësisht.

Megjithatë, gjatë ditës priten anulime dhe vonesa të mëtejshme. Pasagjerët në Mynih duhet të vazhdojnë të presin “kufizime masive”, tha zëdhënësi.

Vetëm rreth 100 nga 770 ngritje dhe ulje të planifikuara fillimisht për të martën pritet të zhvillohen pasdite, shtoi ai.

Pjesa veriore e aeroportit në veçanti ishte prekur rëndë nga shiu i akullt, tha ai. Shërbimeve dimërore iu desh të hiqnin një shtresë të trashë akulli me shumë përpjekje, shkruan DW.

Reshjet e dendura të borës çuan në ndërprerje të konsiderueshme të trafikut në pjesë të Gjermanisë jugore gjatë fundjavës, kur aeroporti gjithashtu u detyrua të mbyllej së bashku me stacionin kryesor të trenit të kryeqytetit bavarez.

Më herët, aeroporti i Mynihut tha se nuk do të ketë ngritje dhe ulje nga fillimi i operacioneve në orën 6 të mëngjesit (0500 UTC/GMT) deri në mesditën e së martës.

“Arsyeja për këtë është parashikimi i shiut të ngrirë gjatë natës nga e hëna në të martë, gjë që pritet të bëjë të pamundur operacionet e sigurta të fluturimeve në mëngjes. Zonat e operimit do të ngrihen në gjysmën e parë të ditës. Plani është që të rifillojë trafiku ajror nga mesdita. Megjithatë, mund të supozohet se shumica e fluturimeve do të duhet të anulohen gjatë pjesës tjetër të ditës për arsye sigurie”, përcjell albinfo.ch.

Aeroporti këshilloi pasagjerët që të kontaktojnë linjat ajrore të tyre përpara se të udhëtojnë në aeroport për të mësuar statusin e fluturimeve të tyre.

Trenat lokalë, autobusët dhe tramvajet gjithashtu ndaluan së funksionuari, me autoritetet në shumë komuna që u bënin thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi për arsye sigurie.

Operatori gjerman hekurudhor Deutsche Bahn (DB) paralajmëroi në një deklaratë të hënën se, ndërsa luftoi për t’u marrë me efektet e borës së madhe dhe ngricave të fundjavës, pasagjerët do të duhet të presin ende kufizime të mëdha në trafikun e trenave.

DB njoftoi se pasagjerët do të duhet të presin kufizime të paktën deri të mërkurën.

Vetëm në zonën e madhe të Mynihut, më shumë se 80 defekte të linjave ajrore duhej të riparoheshin të hënën.

Operatori tha se të gjithë trenat në Mynih në Salzburg, Mynih në Innsbruck dhe Munih – Lindau/Cyrih janë anuluar aktualisht.

Përveç kësaj, ai tha se vetëm disa trena në distanca të gjata po shkonin në stacionin kryesor të Mynihut, në të cilin qasja është e kufizuar, shkruan DW.