Lajme

Afaristi dhe humanisti Argtim Hani, nderohet me çmimin “Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës”

Për kontributin e tij humanitar, me çmimin “Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës” u nderua edhe Argtim Hani, biznesmeni dhe humanisti i shquar.

Spektakli “Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës “, mblodhi të shtunën në mbrëmje filantropë të shumtë shqiptarë në Teatrin e Operës dhe Baletit, në Shkup.

Në këtë spektakël u nderuan me çmimin “Nënë Tereza”  personalitete të shquara nga Kosova, Maqedonia, Shqipëria dhe diaspora, të cilët kanë bërë vepra të mëdha humanitare, por pa “bërtitur” për bamirësinë e tyre, shkruan albinfo.at

Për kontributin e tij humanitar, me çmimin “Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës” u nderua edhe Argtim Hani, biznesmeni dhe humanisti i shquar.

Argtim Hani është nga Veleshta e Strugës, por prej shumë vitësh jeton dhe vepron në Vjenë të Austrisë.

Hani, është i njohur në Vjenë për sukseset e kompanive të tij në fushën e ndërtimtarisë  e patundshmërisë (Immobilien), ndërsa biznese familjare ka edhe në Strugë të Maqedonisë së Veriut, njofton albinfo.at

Përveç kësaj, ai njihet për mbështetjen e shumë aktiviteteve shqiptare jo vetëm në Austri, por edhe të shumë kauzave kombëtare.

Vlen të theksohet se me mbylljen e papritur të kufijve në  fillim të pandemisë në shtetet evropiane, shumë familje shqiptare që ishin duke kaluar transit nëpër Austri, kishin mbetur rrugëve, por ishte Argtim Hani, ai që hapi dyert e apartamenteve të tij në Vjenë, me ç’rast për javë të tëra strehoi dhjetëra familje duke ju siguruar jo vetëm banim, por çdo gjë që kishin nevojë.

Përveç të tjerëve, me këtë çmim nga diaspora, u nderua edhe Fehmi Fetahi, biznesmen dhe humanist i njohur në Zvicër dhe Kosovë (Vali Ranch) si dhe Ajet Tahiri, biznesmen dhe humanist nga Innsbrucku i Austrisë

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI