Lajme

Aktivitetet më të mira të dimrit për t’u provuar brenda dhe përreth Mynihut

Mynihu nuk është veçanërisht i njohur për aktivitetet e tij dimërore në krahasim me Alpet austriake aty pranë. Por kjo nuk do të thotë se nuk ka asgjë për të bërë këtu kur është ftohtë. Kryeqyteti i Bavarisë ka shumë për të ofruar brenda dhe jashtë kufijve të qytetit, sipas thelocal.de.

Sportet dimërore, në zemër të qytetit

Kur bie borë në Mynih, nuk keni nevojë të udhëtoni larg për të shijuar disa sporte dimërore – skijimi në vend, udhëtimi me sajë dhe patinazhi në akull janë të gjitha të mundshme në qytet.

Skijimi ndër-vend (i quajtur edhe ski nordik) mund të ofrojë një sfidë të re emocionuese për skiatorët me përvojë në zbritje. Por është gjithashtu i arritshëm për ata që nuk kanë bërë kurrë ski në jetën e tyre, transmeton albinfo.ch.

Pajisjet mund të merren me qira në Klubin Alpin Gjerman (DAV) ose ndryshe në dyqanet me qira të pajisjeve si Sportgeschäft.

Shtigjet përgjatë anëve të lumit Isar janë lehtësisht të arritshme dhe ofrojnë shtigje të gjata, të sheshta dhe piktoreske për skiatorët fillestarë për të provuar hapin e tyre. Ostpark, Pasing, Reimer Park, Schlosspark Nymphenburg dhe Westpark janë gjithashtu vende ideale.

Për udhëtim me sajë, thjesht blini ose huazoni një sajë dhe shkoni në një shpat të mbuluar me borë. Olympiaberg, Maximiliansanlagen, Monopteros, Neuhofener Berg, Rodelhang Teufelsberg, Theresienwiese dhe Westpark njihen të gjitha zyrtarisht si kodra me sajë nga qyteti.

Kur temperaturat bëhen vërtet të ftohta për një periudhë të gjatë kohore, uji në kanalin ikonik Nymphenburg ngrin, duke krijuar një shesh patinazhi piktoresk në natyrë. Por sigurohuni që së pari të jetë e sigurt të shkelni akullin.

Nëse nuk është mjaftueshëm ftohtë që kanali të ngrijë (ose nëse keni ndonjë dyshim për sigurinë), patinazhi në akull në ambiente të mbyllura është gjithashtu i disponueshëm në Prinzregentenstadion.

Larja e akullt në Isar

Ata që duan vërtet të përqafojnë të ftohtin e dimrit, mund të konsiderojnë një zhytje të shpejtë në lumin Isar. Larja me ujë të ftohtë, ose zhytja polare, kanë fituar popullaritet kohët e fundit me ata që sugjerojnë se zakoni është i lidhur me përfitime të shumta shëndetësore fizike dhe mendore.

Në Mynih lumi Isar ofron një furnizim të bollshëm me ujë të freskët që dihet se është jashtëzakonisht i ftohtë, edhe në muajt e ngrohtë. Prandaj është edhe emri tjetër i lumit, Eisbach (përrua akulli).

Një grup lokal, i quajtur Munich Hot Springs, mblidhet çdo të diel në orën 11:00 për të përballuar së bashku ujërat e ftohta të Eisbach.

Ngrini temperaturën e trupit në një pishinë ose sauna me burim të nxehtë

Pas një dite të gjatë sportesh dimërore ose ekspozimi ndaj të ftohtit, nuk ka asgjë më relaksuese sesa një zhytje e gjatë në ujë të nxehtë.

Zhytja në pishina me ujë të nxehtë burimi natyral, të quajtur Thermen, është një aktivitet i preferuar dimëror gjerman. Objektet termike ose spa zakonisht përfshijnë një numër pishinash në temperatura të ndryshme, si dhe një koleksion saunash dhe dhomash me avull.

Mynihu dhe Bavaria përreth nuk janë veçanërisht të njohura për burimet e tyre të nxehta. Por me një grusht banjash natyrore të burimeve të nxehta aty pranë, ndoshta duhet të jenë.

Një numër saunash gjenden brenda dhe pak përtej kufijve të qytetit të Mynihut.

Pak jashtë qytetit, Therme Erding pretendon të jetë banja më e madhe termale në botë. Përveç 40 pishinave dhe 35 saunave dhe banjave me avull, kompleksi ka gjithashtu rrëshqitje uji dhe një pishinë me valë të rrethuar nga palma.

Më larg nga Mynihu, Bavaria Veriore dhe Franconia kanë gjithashtu një numër burimesh të nxehta. Obermain Therme në Bad Staffelstein ka pishina super të kripura, të quajtura Thermen Meer, ku mund të përjetoni gjallëri të krahasueshme me atë të ndierë në Detin e Vdekur. Franken-Therme, i vendosur midis Nurembergut dhe Würzburgut ofron një koleksion veçanërisht të bukur saunash.

Bëni një shëtitje nëpër botën e çudirave të dimrit

Për një ekskursion dimëror më të qetë dhe kursimtar, thjesht dilni për një shëtitje.

Një numër grykash lumenjsh në zonat përreth Mynihut bëjnë ecje të shkëlqyera ditore dhe mbeten të hapura gjatë muajve të dimrit. Për më tepër, monumentet e afërta si Schloss Neuschwanstein ose Tegernsee ia vlen një udhëtim – dhe gjithçka duket pak më e bukur kur është e mbuluar me pak bore.

Ose konsideroni një shëtitje nëpër kopshtin botanik, i cili është ngjitur me Schloss Nymphenburg. Një avantazh këtu janë serrat tropikale, të cilat ofrojnë një vend strehimi nga i ftohti dhe një moment për t’u ndierë sikur keni shpëtuar fare nga dimri gjerman.