Lajme

Alarm pak para ndeshjes së parë të EURO 2024, policia gjermane gjeti një çantë të dyshimtë

Alarm pak para fillimit të ndeshjes së parë të Kampionatit Europian në qarkun qeveritar të Berlinit! Zona e tifozëve në ndërtesën e Reichstag u evakuua. Arsyeja ishte një çantë shpine e dyshimtë. Pak pas orës 18.30 u tha se gjithçka ishte në rregull.

Siç tha policia për BILD, çanta e shpinës nuk përbën asnjë rrezik. Zëdhënësja Beate Ostertag tha: “Përmbajtja e çantës së shpinës nuk përmbante objekte të rrezikshme, koncepti i sigurisë funksionoi”.

Menjëherë pas dhënies së sigurisë, ishte e paqartë nëse personi që u identifikua se kishte bagazhin dhe që u arrestua ishte ende në paraburgim dhe nëse një hetim po zhvillohej kundër tij. Nuk dihet gjithashtu se çfarë kishte saktësisht në çantën e shpinës.

Çanta e shpinës u gjet në hyrje të zonës herët në mbrëmje të së premtes. Mbërriti një qen nuhatës bombë nga policia e shtetit, teknikët e mjekësisë ligjore dhe ekspertët e policisë për asgjësimin e bombave.

Për arsye sigurie, u ngrit një zonë përjashtimi prej 200 metrash, e cila prekte vetëm një pjesë të zonës. Tri hyrje u mbyllën.

Incidenti nuk pati asnjë ndikim në vizitat në miljen e tifozëve përpara Portës së Brandenburgut; mysafirëve u lejohej ende hyrja atje.

Pas rreth një ore u dha e qartë – mbrëmja e futbollit mund të fillonte.

Ministrja e Brendshme Federale Nancy Faeser tha në Mynih në mbrëmje: “Nëse asgjë nuk bëhet në fund, është më mirë të pastroni shumë sesa pak.” Politikani i SPD-së falënderoi policinë e Berlinit për veprimin e vazhdueshëm. “Kjo është arsyeja pse ne po punojmë kaq shumë,” tha Faeser./Bild.de