Lajme

Alexander Schallenberg bëri betimin si kancelar i ri i Austrisë

Ai u betua të hënën në Vjenë si Kancelar para Presidentit Federal Alexander Van der Bellen, duke u bërë kështu pasardhës i ish Kancelarit Sebastian Kurz

Alexander Schallenberg është nga sot, kreu i ri i qeverisë së Austrisë. Pas një krize politike që zgjati disa ditë, ish ministri i jashtëm u betua të hënën në Vjenë si Kancelar para Presidentit Federal Alexander Van der Bellen, duke u bërë kështu pasardhës i ish Kancelarit Sebastian Kurz, njoftojnë sot mediat austriake.

Për shkak të hetimeve të korrupsionit kundër Kurzit konservator, të Gjelbrit bashkëqeverisës kishin kërkuar zëvendësimin e tij dhe përndryshe do të shembej koalicioni. Ndërkaq, periudha legjislative zgjat deri në vitin 202, tranmseton albinfo.at.

“Ne të gjithë presim që qeveria do të kthehet të punojë së bashku dhe të çojë punën përpara” ka thënë Van der Bellen. Me aftësitë e tij diplomatike, Schallenberg ka parakushtet më të mira për ta bërë këtë.

Kreu i ri dhe ai tashmë i vjetër (Kurz) i qeverisë kanë punuar së bashku për vite me radhë. Kur Kurz ishte ministër i jashtëm, Schallenberg i njohur si një njeri me njohje të botës dhe elokuent, e këshillonte atë si strateg kryesor. Në vitin 2019 Schallenberg u bë Ministër i Jashtëm në një kabinet kalimtar dhe u transferua në kabinetin e ri të Kurz në të njëjtin funksion.

Schallenberg vjen nga një familje e fisnikërisë së dikurshme austriake. Bir i një diplomati, ai u rrit në Indi, Spanjë dhe Francë.

Kancelari i ri 52-vjeçar merr po aq qëndrim kufizues ndaj emigracionit sa paraardhësi i tij 35-vjeçar. Disa herë ai gjithashtu ka mbështetur kritikat e Kurz ndaj BE -së. Por, sharjet kundër kancelares gjermane Angel Merkel, çtë cilat janë dëgjuar vazhdimisht nga Kurz, deri më tani nuk kanë qenë pjesë e repertorit të tij.

Megjithë dorëheqjen e tij, Kurz mbetet shef i ÖVP dhe kalon në parlament si udhëheqës i grupit parlamentar, transmeton albinfo.at.

Opozita druan se 35-vjeçari do të vazhdojë të ushtrojë pushtetin si një lloj kancelari në hije.

Diplomati i karrierës Michael Linhart pason Schallenbergun si ministër i ri i jashtëm. Ai ishte më parë Ambasador në Paris dhe para kësaj, Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI