Lajme

Anulohet fluturimi nga Vjena në Kosovë, Arlindi humb 4 ditë pune

"Si rezultat, ne humbasim katër ditë dhe duhet të përgatitemi për një udhëtim shumë më të gjatë"

Një familje donte të udhëtonte nga Vjena për në Kosovë, por fluturimi u anulua. Tani familja e re nga Vjena: Arlindi* 26 (emri i ndryshuar nga redaksia), gruaja e tij 24-vjeçare dhe vajza gjashtë muajshe) ka frikë se do t`i duhet të paguajë koston

Fluturimi ishte planifikuar të bëhej në orën 22:50.

Arlindi* (26, emri i ndryshuar nga redaksia), gruaja e tij 24-vjeçare dhe vajza gjashtë muajshe, transmeton albinfo.at. Familja e re kishte kohë që planifikonte të vizitonte të afërmit në Kosovë. Për të kursyer fëmijën e vogël nga udhëtimi me automjet, 26-vjeçari ka rezervuar biletat e fluturimit me Austrian Airlines.

Avioni ishte planifikuar të nisej nga Aeroporti i Vjenës në orën 22:50 të së dielës. Arlindi ishte tashmë në portën e nisjes, me gruan dhe vajzën e tij kur, në një njoftim të shkurtër, mësoi se fluturimi ishte anuluar.  Në atë orë nuk kishte avion tjetër për në kryeqytetin kosovar. Na u desh të merrnim një taksi për në shtëpi me 60 euro sepse transporti publik nuk funksiononte më”, thotë kosovari i ri.

Familjes së re iu ofrua një fluturim i ri vetëm për të enjten – pra 4 ditë më vonë dhe ai, me një ndalesë në Poloni, transmeton albinfo.at. “Si rezultat, ne humbasim katër ditë dhe duhet të përgatitemi për një udhëtim shumë më të gjatë.

U desh të merrnim kohë shtesë për pushime dhe po paguajmë hotelin,” thotë babai i mërzitur. Është një mister për 26-vjeçarin pse kompania ajrore e familjes ofroi një datë të re fluturimi vetëm pas katër ditësh. Sepse, sipas tij, të hënën kishte mundësi të reja udhëtimi.

“Na vjen shumë keq për keqkuptimin. Fatkeqësisht, të gjitha fluturimet e Austrian Airlines për në Prishtinë janë të rezervuara plotësisht në ditët në vijim, kështu që nuk kemi mundur të bëjmë një rezervim më të hershëm”, shpjegon për “Heute” një zëdhënëse e AUA.

Arlindi dhe familja e tij ishin sigurisht të lirë të shikonin për një fluturim më të hershëm, përcjell albinfo.ch. Ata më pas mund të paraqesin kostot e bëra për hotelin, taksinë dhe biletat e tyre të reja në Austria Airlines dhe t’i rimbursojnë ato.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI