Lajme

Armin Laschet u zgjodh kryetar i ri i CDU-së në Gjermani

Armin Laschet zgjidhet në vend të Angela Merkel në krye të CDU-së

Partia e kancelares gjermane Angela Merkel – CDU tanimë ka një lider të ri, ai quhet Armin Laschet, guvernatori pragmatik i shtetit më të populluar të Gjermanisë, si udhëheqësin e saj të ri, duke dërguar një sinjal të vazhdimësisë, pak muaj para zgjedhjeve në të cilat votuesit do të vendosin se kush bëhet kancelari i ri, transmeton albinfo.ch.

Thuhet se Laschet mundi Friedrich Merz, një konservator dhe një rival i Merkelit, në një kongres online të shtunën të partisë.

Duhet theksuar se Laschet fitoi 521 vota kundrejt 466 të Merz; një kandidat i tretë, ligjvënësi i shquar Norbert Roettgen, u eliminua në rundin e parë të votimit.

Votimi i së shtunës nuk është fjala e fundit se kush do të kandidojë si kandidat i qendrës së djathtë për kancelar në zgjedhjet e Gjermanisë më 26 shtator, por Laschet ose do të kandidojë për kancelar ose do të ketë një ndikim të madh rreth kësaj.

Merkel, e cila ka qenë kancelare që nga viti 2005, njoftoi në fund të vitit 2018 se nuk do të kërkonte një mandat të pestë. Ajo gjithashtu u tërhoq nga udhëheqja e CDU-së.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI