Bota

Arrestimet në protestat e ndryshimeve klimatike të Londrës arrijnë në 1 mijë

Numri i aktivistëve të mjedisit të arrestuar gjatë tetë ditëve të aksionit të drejtpërdrejtë në Londër arriti në 1,000 të hënën, tha policia, duke shtuar se ura Waterloo, një nga vendet e bllokuara nga protestat, ishte rihapur.

Policia tha se 1.065 njerëz ishin arrestuar në lidhje me protestat dhe ata kishin akuzuar 53 persona për krime, duke përfshirë pengimin e autostradës.

Cirku i Oksfordit dhe Sheshi i Parlamentit u hapën përsëri për trafik të dielën, ndërsa uji Waterloo u pastrua brenda natës.

Policia i kishte bërë thirrje aktivistëve të kalojnë në Mermer Arch, ku po u lejojnë protestat të vazhdojnë, shkruan Reuters, përcjell Albinfo.ch.

Aktivistja suedeze e mjedisit Greta Thunberg iu drejtua turmave në Mermer Arch të dielën, duke u bërë thirrje atyre të mos heqin dorë kurrë nga fushatat e tyre për të shpëtuar planetin.