Lajme

Austri: Sebastian Kurz shpallet fajtor për dëshmi të rreme

Një gjykatë në Vjenë e ka shpallur fajtor ish-kancelarin austriak Sebastian Kurz për dëshmi të rreme dhe i ka dënuar me tetë muaj burg me kusht.

Një i ri dhe karizmatik i vijës së ashpër, Kurz dikur u përshëndet si një “wunderkind” i konservatorëve të Evropës. Dënimi pasoi një çështje gjyqësore katër-mujore, duke shënuar herën e parë në më shumë se 30 vjet që një ish-kancelar austriak ishte në gjyq.

37-vjeçari Kurz u ul i palëvizur ndërsa gjykatësi Michael Radasztics shpalli vendimin në një sallë gjyqi të mbushur plot

Ish-kancelarja pritet të apelojë vendimin.

Kurz u largua nga politika në vitin 2021 mes akuzave për parregullsi financiare ndaj zyrës së tij.

Rasti lidhej me deklaratat e bëra nga Kurz në një komitet hetimor të parlamentit austriak në vitin 2020.

Si pjesë e hetimit, ai u pyet në lidhje me përfshirjen e tij në zgjedhjen e drejtuesve për një kompani të sapoformuar shtetërore, OBAG, e cila ishte zyrtarisht përgjegjësi e ministrit të tij të financave

Kurz dyshohet se e minimizoi rolin e tij në emërime, duke thënë se ai ishte “i përfshirë në kuptimin e të informuarit”, por nuk luajti një rol aktiv në emërime.

Por prokurorët thanë se Kurz në fakt po i kishte bërë vetë të shtënat.

Ata paraqitën si provë shkëmbimet e mesazheve me tekst, duke përfshirë Kurz dhe Thomas Schmid, një ish-i besuar i ngushtë i Kurzit dhe zyrtar i lartë i Ministrisë së Financave, i cili u bë kreu i OBAG nën Kurz.

Kurz mohoi të gjitha akuzat.

Kurz, dikur një yll në rritje mes konservatorëve në të gjithë Evropën, ka drejtuar dy herë një koalicion në Austri – fillimi i parë kur ishte vetëm 31 vjeç.

Komiteti hetimor parlamentar po shqyrtonte korrupsionin e dyshuar në koalicionin e parë që Kurz, si kreu i Partisë Popullore Konservatore (ÖVP), udhëhoqi nga viti 2017 deri në rënien e tij në 2019.

Kurz i dha fund asaj qeverie pasi u shfaq një video që tregonte zëvendëskancelarin e atëhershëm dhe udhëheqësin e FPÖ, Heinz-Christian Strache, duke u shfaqur duke ofruar favore për një investitor të supozuar rus.

Nga viti 2020, ai ishte kreu i qeverisë së një koalicioni të ÖVP dhe të Gjelbërve, por dha dorëheqjen në tetor 2021 për shkak të akuzave për sjellje të pahijshme financiare.

Kurz dhe bashkëpunëtorët e tij akuzohen se kanë përdorur fondet publike nga Ministria e Financave për të “financuar anketa të manipuluara pjesërisht të opinionit që i shërbenin një interesi ekskluzivisht politik partiak” midis 2016 dhe 2018.

Kurz njoftoi largimin e tij të plotë nga politika pak muaj më vonë. Që atëherë, ai është bërë një sipërmarrës dhe lobist./DW