Lajme

Austria edhe ditën e dytë nën alarm për shkak të përmbytjeve

Për të dytën ditë me radhë, jugu i Austrisë po përballet me përmbytjet.

Disa komunitete kërkuan të mos largoheshin nga shtëpitë e tyre, banorët në St. Paul im Lavanttal dhe Leibnitz u desh të linin shtëpitë e tyre.

Pasi Kärnten dhe Steiermark juglindore në veçanti u prekën nga dëmet e stuhisë të premten, gjërat mund të bëhen serioze edhe për banorët në veri të Styria dhe pjesë të tjera të vendit në orët e ardhshme, shkruan Kronen.

Qendra Austriake e Motit të Rëndë (UËZ) aktualisht po paralajmëron për shira të dendur në shtetet federale të Steiermark, Austrisë së Poshtme, Austrisë së Epërme, Salzburgut dhe Tirolit – një paralajmërim u lëshua atje të premten në mbrëmje.

Shqetësimi kryesor bie mbi Unterland tirol dhe në Nordstau, pasi shirat mund të sjellin probleme.

GeoSphere Austria lëshoi nivelin e paralajmërimit “Portokalli” (3 në shkallën katërpjesëshe) për këto zona. Sipas meteorologëve dhe përllogaritjeve të Shërbimit Hidrografik të Tirolit, reshjet e gjata mund të çojnë në rritje të rrezikut për përmbytje në këto zona deri të dielën. Distrikti Kitzbuhel ka të ngjarë të jetë veçanërisht i prekur. Mbeturinat dhe përmbytjet janë të mundshme, përcjell albinfo.ch.

Në Salzburg po ashtu po përkeqësohet situata ku u shkaktuan dëme në trafikun rrugor,  dhe po rritet edhe rreziku i rrëshqitjes së baltës dhe rrëshqitjes së dheut. Përveç kësaj, shteti i Salzburgut paralajmëron për përmbytje në zonën e rrjedhave ujore të vogla dhe të mesme. Sidomos në Pinzgau, niveli i ujit monitorohet nga afër. Paralajmërimi për përmbytjet tashmë është aktivizuar në Grossarltal – shërbimet e urgjencës janë tashmë në gatishmëri, shkruan Kronen.