Lajme

Austria ngre alarmin pas reshjeve të shumta në disa rajone

Për shkak të shiut të dendur të vazhdueshëm, rreziku i përmbytjeve në Tirol po rritet masivisht. Lumenjtë dhe përrenjtë e parë tashmë kanë arritur nivele të larta të rrezikshme të hënën.

Disa rrugë janë mbyllur, linja hekurudhore e Brenerit është ndërprerë për shkak të rrëshqitjes së baltës. Operacione të shumta të zjarrfikësve tashmë janë duke u zhvilluar, shkruan kronen.at.

GeoSphere Austria lëshoi një paralajmërim të kuq për disa lugina!

Në Huben në Längenfeld, Ötztaler Ache arriti nivelin e një përmbytjeje 100-vjeçare të hënën në mëngjes. Në disa vende uji tashmë ka shpërthyer brigjet e tij, B186 Ötztal Straße duhej të mbyllej midis Sölden dhe Tumpen. Kohëzgjatja e ndalimit nuk është e parashikueshme, përcjell albinfo.ch.

Linja hekurudhore Brenner midis Steinach dhe Brenner është ndërprerë për shkak të një rrëshqitjeje dheu.

“Ne kemi krijuar një shërbim zëvendësimi hekurudhor midis Steinach në Tirol dhe Brenner për S-Bahn dhe trenat rajonalë. Për trafikun në distanca të gjata, ne kemi kërkuar një shërbim zëvendësimi hekurudhor midis Innsbruck Hauptbahnhof dhe Brenner”, tha ÖBB në mëngjes.

Udhëtimi me tren nuk është i mundur deri në orën 18:00 për momentin, shkruan kronen.at.

Në mëngjes, GeoSphere Austria lëshoi një paralajmërim “të kuq” për shiun (niveli 4 nga 4) për rajonet Ötztal, Stubaital, Wipptal dhe Zillertal të pasëm, bazuar në informacionin aktual dhe modelet e parashikimit.

Në nivelin 4 mund të supozohet një rrezik i madh për rrëshqitje dheu, si dhe përmbytje. Sipas shtetit, dëmtime janë të mundshme edhe në trafikun hekurudhor dhe rrugor.

“Ne bëjmë gjithnjë e më shumë apel për popullatën që të respektohen rekomandimet për sjellje dhe, nëse është e nevojshme, udhëzimet nga autoritetet. Mbi të gjitha, mbani distancën nga trupat ujorë dhe zonat e përmbytura”, thotë Elmar Rizzoli, kreu i Qendrës së vendit për Menaxhimin e Krizave dhe Fatkeqësive, përcjell albinfo.ch.