LIFESTYLE

Bafta Awards 2019 fitues i madh filmi “The Favourite”

Ceremonia e çmimeve të akademisë britanike të filmit, BAFTA, shërbejnë si tapeti i kuq i fundit, i rëndësishëm, para finales së madhe të oskarëve që do të mbahet më vonë, këtë muaj. 

Filmi i Netflixit “Roma” ka marrë çmimin kryesor në ceremoninë prestigjioze BAFTA duke marrë çmimin për Filmin më të mirë dhe për Regji. Drama “The Favourite” në të cilën Olivia Colman luan rolin e Mbretëreshës Anne të shekullit 18 në Britani, ka fituar shtatë çmime, përfshirë Filmin më të mirë britanik, çmimin për Skenarin, për Dizajn e Kostumografi, përcjell albinfo.ch

Olivia Colman mori çmimin ‘Aktorja më e mirë’ ndërsa Rachel Weisz çmimin ‘Aktorja më e mirë mbështetëse’.

The Favourite: 7 çmime, nominuar në 12 kategori

Roma: 4 çmime, nominuar në 7 kategori

Bohemian Rhapsody: 2 çmime, nominuar në 7 kategori

Black Panther: 1 çmim, nominuar në 1 kategori

BlacKkKlansman: 1 çmim, nominuar në 5 kategori

Green Book: 1 çmim, nominuar në 4 kategori

Vice: 1 çmim, nominuar në 6 kategori

A Star is Born: 1 çmim, nominuar në 7 kategori