Lajme

Bazeli vendosi për pagën minimale

Kjo do të jetë paga minimale në Bazel

Qytetarët e Bazelit votuan të dje (e dielë) në favor të futjes së një page minimale të caktuar në 21 franga në orë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Është kantoni i parë gjermanofolës që miraton këtë masë, pasi tre kantone zvicerano-franceze, Neuchâtel, Jura, Gjenevë dhe Ticino që flet italisht, e kanë bërë tashmë këtë.

Paga minimale për orë varion nga 19 franga në Ticino deri në 23.14 në Gjenevë. /Albinfo.ch

 

Per me shume detaje Kliko ketu


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI