Lajme

Bie borë në Arabinë Saudite, në Londër çelin trëndafilat

Bora në shkretëtirë e veçantë, kjo ndodhi në Arabinë Saudite

Është bërë e ditur se Malet Madian, në veriperëndim të Arabisë Saudite, janë zbardhur nga dëbora, ndërsa në Zvicër këtë fundjavë nuk kishte asnjë fluskë bore, ndaj për garat e kupës së botës në ski u desh të përdorej borë artificiale.

E ajo se çfarë po ndodh në territorin e saudit nuk është një fenomen i jashtëzakonshëm, por mbetet gjithsesi mjaft i rrallë, transmeton albinfo.ch.

E gjitha kjo kthehet në një festë për të gjithë dhe në një magnet të vërtetë për turistët, që e shohin me mjaft kërshëri.

Thuhet se majat e këtyre maleve janë të mbuluara më borë në dimër, megjithatë shumë rrallë ndodh që ajo të zbresë deri në këmbët e tyre.

Duhet theksuar se një front i ftohtë që i ka bërë temperaturat të ulen ndjeshëm ka goditur kohët e fundit gadishullin ballkanik, Turqinë e Iranin.

Po ashtu, thuhet se ky i ftohtë ka mbërritur deri në zonat malore të Libanit dhe në gadishullin arabik, duke sjellë me vete stuhi e reshje dëbore, me rezultate befasuese, të cilat e kanë bërë në disa raste të jetë më ftohtë sesa në luginat alpine.

Por bora në shkretëtirë është ajo që bën më shumë të veçantë.

 

Nga ana tjetër, ekspertët thonë se anomalia e këtij fillimviti i detyrohet një vorbulle të fortë polare, e cila qendrën e ka pasur në Polin e Veriut, vetëm se kur qarkullon, ka lëvizje antiorare.

Për rrjedhojë në Europën Perëndimore, vendet nga Spanja deri në Britaninë e Madhe po shijojnë një mot të butë, madje në Londër, siç thotë Corriere della Sera, kanë nisur të çelin trëndafilat e parë. /Albinfo.ch.

 

How do you know the winter is weak in your region? Well, besides the obvious mild temperatures and a complete lack of…

Publiée par Severe Weather Europe sur Mercredi 8 janvier 2020