Sporti

Blatter akuzohet për ngacmim seksual

“E kam parë që Sepp Blatter më kishte kapur prapanicën”, ka thënë portierja amerikane, Hope Solo në një intervistë për gazetën portugeze “Expresso”

Portierja amerikane, Hope Solo, ka akuzuar ish-presidentin e FIFA-s, Sepp Blatter, për ngacmim seksual.

Kampionia botërore ka thënë se incidenti kishte ndodhur në ceremoninë për Topin e Artë të vitit 2013, para se ajo të dilte në skenë që të prezantonte një çmim.

“E kam parë që Sepp Blatter më kishte kapur prapanicën”, ka thënë ajo në një intervistë për gazetën portugeze “Expresso”, transmeton Albinfo.ch.

81-vjeçari mohoi menjëherë akuzat përmes përfaqësuesve të tij. “Këto deklarata janë qesharake”, ka thënë zyrtari i tij për BBC-në.

36-vjeçarja, kur u pyet përse nuk kishte folur për këtë incident më parë, shtoi: “Isha nervoz për prezantimin. Ishte ceremonia e Topit të Artë. Pas ceremonisë nuk e pash më dhe kjo ishte keq. Nuk shkova t’i thosha direkt ‘mos më prek kurrë’. Në këtë mënyrë i kam bërë gjithmonë gjërat. Direkt”.

Shumë figura të njohura në botë janë akuzuar së fundmi për ngacmime seksuale. Disa gra kanë folur haptas kundër Harvey Weinstein, producentit hollivudian.

“E kam parë në gjithë karrierën time. Nuk është vetëm në Hollywood. Për shumë vjet, në të kaluarën, futbollistet dalin dhe martohen me trajnerët e tyre, gjë që nuk duhet të bëhet nga një trajner, sidomos me një futbolliste të re”, ka shtuar Solo. “Jo vetëm me trajnerët. Por edhe me doktorët dhe zyrtarët tanë. Kam parë shumë gjëra në zhveshtore. Nuk e di përse nuk dalin të flasin”.

Zvicerani ishte në krye të futbollit botëror për 17 vjet deri në skandalin e vitit 2015 kur ai u dënua me gjashtë vjet përjashtim nga futbolli.