Kosova

Botërori i hendbollistëve U18: Të shtunën tërhiqet shorti, mundësi që Kosova të përballet me Serbinë

Në Neu-Ulm të Gjermanisë, të shtunën prej orës 13:00,  do të tërhiqet shorti për Kampionatin Botëror të hendbollisteve deri në 18 vjet.

Botërori për të reja mbahet në Chuzhou të Kinës prej 14 deri më 25 gusht.

Kosova është njëra prej përfaqësueseve që debutojnë në Botërorin U18. Gjithsej garojnë 32 përfaqësuese.

“17 përfaqësuese janë nga Evropa, duke përfshirë debutuesen Kosovën. Kosova është një prej katër përfaqësueseve që debutojnë, së bashku me Taipein Kinez, Grenlandën dhe Nigerinë.  Gjashtë ekipe përfaqësuese nga Azia, katër nga Afrika, tri nga Amerika e Jugut dhe dy nga Amerika Veriore dhe Konfederata e Hendbollit e Karaibeve do të jenë në Botëror”, ka shkruar të premten Federata Ndërkombëtare e Hendbollit.

Kosova në ngjarjen globale është kualifikuar përmes rrugës dytësore, përkatësisht përmes IHF Trophy.

Është hera e parë që një përfaqësuese e Kosovës në sportet ekipore, në konkurrencë të femrave, është kualifikuar për në Botëror.

Për short Kosova është e fundit në vazon e fundit.

Serbia është e fundit në vazon e parë, ndërsa nuk ka ndonjë vendim publik të IHF-së që ndalon përballjet Kosovë – Serbi. Kjo gjë nuk është përmendur as në njoftimin e së premtes të bërë nga IHF-ja.

Federata Evropiane e Hendbollit ndalon përballjet Kosovë – Serbi dhe këtë e cek para çdo shorti.

Në vazon e parë janë edhe Japonia, Franca, Danimarka, Gjermania, Kroacia, Hungaria e Egjipti./Koha.net